GÖBEK ÇEVRESİNDEKİ YAĞLARDAN NASIL KURTULURUM?

30.11.2018 16:01:03

Göbek çevresindeki yağlardan nasıl kurtulabilirsiniz? Diyetisyen Zeynep Çapay önerilerini paylaşıyor.

Diyetisyen Zeynep Çapay - [email protected]

GÖBEK ÇEVRESİNDEKİ YAĞLARDAN KURTULMAK MÜMKÜN MÜ?

Göbek ve bel çevresindeki yağlanma birçok kişinin ortak sorunu diyebiliriz. Özellikle erkekler genelde bel çevresinden, kadınlar da bel ve basen yağlanması problemi yaşıyorlar. Dünya Sağlık Örgütü Obezite Kriterleri’ne göre kadınlarda bel çevresi 88 cm’i, erkeklerde de 102 cm’yi geçtiğinde hastalık riski yüksek oranda artıyor. Tabii bu ölçümü alırken bel kıvrımından değil göbek deliğinizin iki parmak altındaki bölgeden ölçüm yapmanız gerekiyor.

50 YAŞINDAN SONRA GÖBEK ÇEVRESİ DAHA FAZLA YAĞLANIYOR…

İlerleyen yaşlarda hormonal aktivite azaldığı gibi metabolizma hızı yavaşlıyor. 20li ve 30lu yaşlardaki gibi vücudunuz her türlü besini tolere edemiyor, bir de bunun üzerine hareketsiz yaşantı eklendiğinde göbek çevresi yağlanması kaçınılmaz oluyor.

Vücut tipiniz genetik faktörlere bağlı olduğu gibi ilerleyen yaşlarda kadınlarda özellikle menapoz dönemi yaklaştıkça yağlanma alanı değişir. Bel çevresi kalınlaşmaya başlar. Bunun ana nedenlerinden biri östrojen seviyesindeki azalmadır. Menopoz dönemindeki kadınların vücudu “erkek tipi yağlanma” şekle dönebilir. Yine benzer şekilde yıllar geçtikçe erkeklerde azalan testosteron düzeyi yağlanmayı arttırır.

GÖBEK ERİTEN DİYET VAR MIDIR?

Özellikle vücudunuzun belli bir bölgesinden kilo vermek istiyorsanız tek çözüm kilo vermek ve hareket etmektir. Ne yazık ki mucize vadeden göbek eriten diyetler, çaylar, karışımlar, ilaçlar  bir çözüm getirmiyor.

Abdominal bölge dediğimiz karın çevresindeki yağlanmayı azaltabilmek için şeker ve tatlıyı hayatınızdan çıkarıp yerine taze meyve tüketmelisiniz. Araştırmalar tatlı ve hamur işi yemeyip günde 3 veya 4 porsiyon meyve tüketen kişilerin bel çevresinde incelme gözlemlemiştir.

Vücudunuzun hangi bölgesinde kalınlaşma varsa o bölge daha fazla yağlanıyor demektir. Akşam yemeklerinizi erken ve küçük porsiyonda tüketmek, akşam geç saatte kırmızı et yememek, günde 3 fincan yeşil çay içmek, günde 3 porsiyon taze meyve tüketimi basit ve uygulanabilir çözümlerden birkaçıdır.

Kilo problemim yok ama belim yine kalın ve göbeğim var? diyorsanız…

Fazla kilonuz yok ve kilo vermek istemiyor ama bel çevrenizi inceltmek istiyorsanız; abdominal bölgeyi çalıştıran egzersizlere yoğunlaşmanız gerekir. Pilates, basit cardio hareketleri veya spor uzmanıyla sıkı bir çalışma disiplini ile istediğiniz sonucu alabilirsiniz. Tabii bunun yanında beyaz un, beyaz şeker,tatlı, çikolata gibi gıdaları hayatınızdan belli bir süre çıkarmanız gerekmektedir.

Gördüğünüz gibi cerrahi müdahaleler (liposuction) dışında bir anda göbek çevrenizi eritmek sadece diyet veya çaylar veya ilaçlarla mümkün değil. Sabırla ve biraz emekle, sağlıklı beslenmeyi alışkanlık haline getirip düzenli egzersiz yapmak gerek…

 

PAYLAŞ