NEDEN KİLO VEREMİYORSUNUZ?

02.08.2019 11:58:46

Kilo probleminiz var, çeşitli çözümler arıyor fakat bulamıyorsanız, defalarca denemesine rağmen kilo veremiyorsanız bunun nedenleri neler olabilir, Diyetisyen Zeynep Çapay yazdı.

KAN TAHLİLİ YAPTIRIN

Düzenli olarak spor yapıyor diyetinize uyuyor fakat buna rağmen kilo veremiyorsanız öncelikle doktora gidip detaylı kan testi yaptırmalısınız. İnsulin , troid, eğer kadın iseniz kadın hastalıkları için hormon testleri, vitamin ve mineraller, kan sayımı gibi tüm tahlillerinize baktırmalı, sonuçlarınızı mutlaka doktorunuza göstermelisiniz. Bu kısım en önemli aşamadır. Belki tan tahlilinizde sizin bilmediğiniz bir problem veya eksiklik olabilir. Önce bunu halletmelisiniz.

BİR BESLENME UZMANI İLE ÇALIŞIN

Tahlillerinizi yaptırdınız ve sonuçlara göre tahlillerinizde bir takım problemler çıktıysa önce doktora ve sonra bir beslenme uzmanına (diyetisyen) danışıp size uygun bir sağlıklı beslenme planı çıkarmasını istemelisiniz.

UYKU DÜZENİNİZE DİKKAT EDİN

Tüm tahlilleriniz sağlıklı ve herhangi bir problem yok. O halde beslenme düzeninizi ve yaşam şeklinizi gözden geçirmelisiniz. Uyku düzeni bu noktada en önemli şeylerden biridir. Eğer yeterince uyumuyor ve dinlenemiyorsanız metabolizmanızda çıkan birtakım problemler sizin kilo vermenizi önlüyor olabilir.

POPÜLER DİYETLER SİZİN METABOLİZMANIZA UYGUN OLMAYABİLİR

“Çok işe yarıyormuş, bir yakınım yapmış işe yaramış” gibi popüler şok diyetleri bilinçsizce yapmak hem sağlığınızı hem de metabolizmanızı bozabilir. Daha sonrasında metabolizma hızınız bozuldukça kilo vermeniz her seferinde daha da zorlaşır ve umutsuzluğa düşersiniz.

PSİKOLOJİK VEYA DUYGUSAL SEBEPLER YÜZÜNDEN KİLO VEREMİYOR OLABİLİRSİNİZ

“Sürekli açım ve aklım hep yemekte, yiyorum fakat doymuyorum, moralim bozuk olunca yemek yemek istiyorum, yürüyüş yapmaya gücüm yok, üşeniyorum” diyorsanız duygularınıza göre yemek yeme durumunuz değişiyorsa o zaman neden diyet yapmakta zorlanıyorsunuz sorusunu bir psikolog veya terapist ile çözmeye çalışmak daha doğru olacaktır. Çok defa denediniz ama stres ve duygusal sebeplerden dolayı yiyorsanız diyetisyen + psikolog iş birliği kalıcı çözüme ulaşmak  için size çok faydalı olacaktır.  

YANLIŞ EGZERSİZ YAPIYOR OLABİLİRSİNİZ

Zayıflama diyetine başladığınızda kardiyo egzersizler  yapmak kilo vermek için daha uygun olacaktır. Eğer herhangi bir bel ve diz probleminiz yoksa yürüyüş veya diğer alternatif yüzme kilo verme döneminde yapılması gereken egzersiz çeşitlerinden. Yoga veya hafif yoğunlukta yapılan pilates veya aşırı ağır yapılan fitness programları ve kas çalışmaları kilo vermenizi önlüyor olabilir. Spor danışmanınız ile diyetisyeninize  danışarak  size uygun egzersiz programını belirleyebilirsiniz.

PAYLAŞ