EN PAHALI TATLAR

25.07.2019 15:00:14

Kahveden çaya, peynirden çikolataya... Konu yeme-içme olunca zor beğenirim diyorsanız lezzeti ile olduğu kadar fiyatları ile de adından sık sık söz ettiren yiyeceklere göz atın.

Eray ERKOCA – [email protected]

En pahalı kahve

Her yıl dünyanın en pahalı kahvesini seçen “The Best of Panama” yarışmasının bu yılki galibi, Lamastus ailesinin Elida Estate’i. İngiliz ölçü birimi olan pound başına 1,029 dolara satılan kahve, kamuya açık bir müzayedede 4 rakamlı bir fiyata alıcı bulan ilk kahve olması bakımından da dikkat çekiyor.

En pahalı çay

İngilizlerin çaya düşkünlüğünü bilmeyen yok! Londra’da Buckingham Palace Road’ta bulunan The Rubens at the Palace Hotel bir fincan çayı 200 dolara servis ediyor.

En pahalı peynir

“Blue Cheese” sevmesi zor bir lezzet. Seven çok seviyor, sevmeyen hiç sevmiyor ama “blue cheese” değerini hiç kaybetmiyor ve en pahalı tatlar listemizdeki yerini alıyor. Valfríu peynir fabrikası tarafından üretilen “Cabrales”, İspanya’da düzenlenen bir müzayedede 16,223.99 dolara satılarak dünyanın en pahalı peyniri ünvanının sahibi oldu. Guinness Dünya Rekoru’nu kıran peynir, lezzetini Picos de Europa mağaralarında geçirdiği altı aydan alıyor. 

En pahalı çikolata

Dünyanın en eski ve en pahalı çikolatası ile tanışın. Ekvador’un önde gelen şirketlerinden To’ak tarafından, dünyanın en eski ve en zor bulunan kakaosundan üretilen çikolata, sınırlı sayıda üretilmiş İspanyol ahşabından kutularda servis ediliyor. Her birinin arkasında numarası yazılı olan çikolatalar, 685 dolara satılıyor.

PAYLAŞ