0-1 YAŞ ARASI BEBEKLER NASIL BESLENMELİ?

25.07.2019 15:17:12

Bebeğiniz dünyaya gözlerini açtı ve sağlıkla kucağınıza aldınız, ne büyük mutluluk. Bebeğinizi hayatının ilk bir senesinde nasıl beslemelisiniz, Diyetisyen Zeynep ÇAPAY yazdı...

Bebek beslenmesinde ilk 6 ay boyunca sadece anne sütü vermelisiniz. Bebeğinizin bu dönemde başka hiçbir şeye ihtiyacı yoktur. Bebeğinizi düzenli olarak emziriyor iseniz ve sütünüz yeterli ise su bile vermeniz gerekmez. Eğer annenin sütü çeşitli nedenlerden ötürü gelmiyorsa veya yetmiyorsa doktorunuz ile konuşup bebeğinize uygun devam sütü (mama) verilebilir.

En sık karşılaştığım hatalardan birisi de bebeğinizin emziğini şeker- bal veya tatlı bir şeylere batırıp ona geri vermektir. Bu gibi yalnışlar bebeğinizin daha 6. aydan itibaren damak tadını değişmesine neden olabilir.

Unutmayınız ki ilk 6 ay anne sütü bebeğiniz için en temel besindir.

Anne sütü verme süresi yalnızca 6 ay değil bebeğiniz 2 yaşına gelene kadar devam etmelidir.  2 yaşına kadar da emzirmenin devamı UNICEF ve WHO tarafından da önerilmektedir.

Bebeklerde 6. ay ek gıdalara (katı gıda); geçmek için en doğru zamandır. Ek gıdaya(katı gıdaya) erken geciş obeziteye, geç başlamak da isteksiz yeme ve sağlıksız beslenme alışkanlıklarına neden olabilir.

Türkiye’de  emzirme yaygın bir uygulama olmasına rağmen, Türkiye'de ek gıda uygulamaları yanlış bilinen en büyük sorunlardan biridir. Ek gıdaya erken başlandığı gibi bebeğe anne sütü yerine fazla miktarda katı gıda verilerek anne sütü veya devam sütü alması engellenmiş oluyor. Oysa bebeğinizin mide kapasitesi ufacık ve bu kadar çok besin yüklenmesini kabul etmiyor. Bir çok anne, anne sütü gibi kıymetli bir besin yerine katı gıdalarla bebeği doyurmaya çalışıyor. 

6.aydan sonra bebeğiniz katı gıda alsa bile anne sütü vermeye devam ediniz. Eğer anne sütü alımı yetersiz ise doktorunuza danışarak  bebeğinize uygun devam sütlerini tercih ediniz. Anne sütü ile beslemenin mümkün olmadığı durumlarda devam sütleri bebeğin süt öğünü için tek ve en uygun alternatiftir. 

6 ay sonra bebeğinizin büyüme ve gelişme sürecindeki ihtiyaçlarını anne sütü tek başına karşılayamaz. Bu yüzden gelişen sindirim ve bağırsak sistemi ile bebeğinize katı gıdalara başlayabilirsiniz.

Katı gıdaya geçiş döneminde 6-8 ay ; günlük besininin yarısından fazlası  (%70’i) anne sütü olmalıdır. Sekizinci ayın sonuna doğru en fazla 2 öğün katı gıda vermelisiniz. (her öğün 100 ml geçmemeli= 1 çay bardağı kadar olmalı)

9-12 aylık dönemde ise beslenme düzeninin yarısı anne sütü olmalıdır . 

En fazla 3 öğün katı  gıda verilmedilir. (her öğün 100 ml geçmemeli= 1 çay bardağı kadar olmalı)

PAYLAŞ