EN SAĞLIKLI ŞEKER ALTERNATİFİ HANGİSİ?

07.02.2019 16:58:59

Tatlı yemek herkesi mutlu eden bir şey olsa gerek. Atasözlerimiz de bile var; “tatlı yiyelim tatlı konuşalım”. Ama şekerin sakıncalı olduğunu artık bilmeyen yok. Peki sağlıklı şeker diye bir şey var mı? Diyetisyen Zeynep Çapay yazdı.

2009 yılında şekere alternatif ürünlerin antioksidan seviyelerini inceleyen bir çalışmada

pancar şekeri, akçaağaç şurubu, agave şurubu, pekmez, bal, hurma şekeri, mısır şurubu ve esmer şeker kıyaslanmış, hangisi daha faydalı diye araştırılmış.

Bu kıyaslanan doğal şeker gruplarında en faydalı ve en yüksek antioksidana sahip şeker türünün hurma şekeri olduğu anlaşılmış. İkinci sırada ise doğal pekmez yer alıyor. Fakat in yüksek ısılarda kullanılmaması gerekiyor. Bu yüzden hurma şekeri daha iyi bir alternatif olabilir. Özellikle Arap ülkelerinde hurmanın kurutularak toz haline getirilmiş şekeri satılıyor. Ülkemizde nadiren gördüğümüz bu yapıdaki şekeri görürseniz mutlaka alın ve tatlılarınızda doğal şeker olarak kullanın derim.

Evde hurma şekerini de püre şeklinde kendiniz yapabilirsiniz.

Ev Yapımı Hurma Şekeri- Püresi 

15 adet hurmayı 30 dk. ılık suda bekletin ve daha sonra çekirdeklerini çıkarın. Kabuklarını soyun. Blendere attığınız hurmaların üzerine bir Türk kahvesi fincanı kadar su ekleyin. İyice pürüzsüz püre haline gelene kadar blenderda parçalayın. Püre veya marmelat kıvamına gelen hurma püresini kavonoza boşaltın ve buzdolabınızda saklayın.

Tatlılarınızı- keklerinizi  yaparken 2 veya 3 çorba kaşığı şeker yerine ekleyin.

PAYLAŞ