MARMARİS'İN YENİ DURAĞI

10.08.2018 12:29:51

Marmaris’te Martı Marina içinde açılan Port Frankie’nin şefi Melih Demirel ile yavaş yaşam felsefesi üzerine konuştuk.

Lara MUTLU [email protected]
 

Bu mekanla ilgili sizi en çok heyecanlandıran şey nedir?

Huzur… Öncelikle Marmaris’in insana kattığı, yavaş yaşamla beslenen bir huzur faktörü bulunuyor. Bunun yanı sıra, tabii ki buradaki yerel ürünler… Marmaris’te çok nadir bulunabilecek bir pazar var. Ürün yelpazesi ve kalitesi, ürünlerin sürdürülebilirliği ve devamlılığı düşünüldüğünde, dünyada çalıştığım yerlerde bulunan pazarların çoğundan ötede bir noktada duruyor benim için. Mutlaka gidilip gezilmesi gereken bir yer. Kariyerim boyunca ürünü ön planda tutan şefler ile çalıştım, sanırım ben de biraz bu yönde bir tarz oluşturdum.Bu nedenle burası benim için keyifli bir sürpriz oldu.

Nasıl bir menü oluşturdunuz?

Aslında menüye dikkatlice bakarsanız, klasik menülerden çok uzak olduğunu fark edebilirsiniz. Çok güzel bir hikayenin etrafında kurgulanan bir iskelet oluşturduk. Bununla ifade etmeye çalıştığım şey ise, menüde “günün fırına giren balığı” (çiftlik olmayan deniz balığı ne varsa, bütün olarak), “günün oltaya takılan balığı” (denizden o gün ne çıkıyorsa), “Hisarönü Tempura” (o günün yerli pazarında ne sebze bulursak) yazması… Kısaca menüye baktığınızda çoğunlukla ürün detayı görmüyorsunuz. Bu hem bizim mutfakta esnek olmamızı, hem tedarikçilerimiz ile çok daha sağlıklı bir ilişki kurmamızı, hem de misafirlerimizin  servis elemanlarımız ile interaktif bir şekilde iletişim kurmasına olanak sağlıyor. Balıkçı Durmuş Ali Abi arayıp; ‘Melih Şef bugün akya çıktı, yarın da sarı kulak gelecek’ diyebiliyor. Bu bizi özgür kıldığı kadar bize keyif veren de bir durum. Tabii ki bunda, misafirlerimizin de yedikleri ürün hakkında bilgi sahibi olmak istemesi ve bundan keyif almasının etkisi büyük. Bütün bunların doğrultusunda, bu tarz bir menü konseptinin Port Frankie için uygun olacağına karar verdik.

Burayı farklı kılan en önemli özellik nedir?

Buraya gelince şunu farkedeceksiniz; burası yavaş bir yer. Büyük şehirlerin koşuşturmacasından, hengamesinden, kargaşasından uzak bir yer. Yeşilin mavi ile mutlu bir evlilik yaptığı, doğasına aşık olacağınız bir adres.

HABERİN TAMAMI ALEM'DE.

PAYLAŞ