OOPSCOOL'UN YARATICISI İLE STİL ÜZERİNE

02.01.2019 16:20:50

Oopscool markasının yaratıcısı Pınar Gül, tasarım macerasını anlatıyor. Kendisinin özellikle stil ile ilgili olan soruya verdiği yanıtı çok beğendik.

Lara MUTLU - [email protected] / Fotoğraf Ertan DEMİRBİLEK

Markanızı kurmaya ne zaman, nasıl karar verdiniz?
2004 yılında mühendislikten mezun olduktan sonra hayat benim için planını yapmıştı. Türkiye’nin önde gelen firmalarından birinde uzun soluklu moda serüvenim başladı. Marka yönetiminden tasarıma, üretimden satışa kadar perakendenin her detayınin içinde oldum. Dünyaca tanınmış tasarımcılarla çalışma fırsatı buldum. Bu sürede tasarım ve marka yönetimi ile ilgili eğitimler aldım ancak işin hem tasarım hem analitik tarafında mühendislik eğitimimin faydasını yadsıyamam. Yaptığım işe aşık olmuştum. Tasarladığın ürünleri yolda yürürken yanımdan geçen insanların üzerinde görmek tarif edilemez bir histi .Yaklaşık 10 seneyi devirdikten sonra kendi şirketimi 2014 yılında kurdum.

Oopscool desenleri ile öne çıkıyor. İşin desen aşaması nasıl gelişiyor?
Oopscool’un ilk koleksiyonu, ‘’İyi bir desen, aynı ipek bir gömlek gibi gardırobunuzun klasiğidir, onu yıllar sonra torunlarınız bile severek giyebilir” mottosuyla yaratıldı. Oopscool genç ve modern kadının; cool, eğlenceli, maximalist ruhunu taşıyan lüks desen markası olarak konumlandı. Desenleri tasarlamak benim için meditasyon, dünya ile ilişkimin kesildiği anlar... Uzak Doğu, Orta Doğu ve Akdeniz kültürleri beni hep çok etkiler. Desenlerde de o mistik ruhu hissedersiniz. Ve en hoşuma giden Oopscool’u bir kez keşfeden bir kadın, bizi herhangi birinin üzerinde gördüğünde etiketine bakmadan tanıyabiliyor.  

Sizin nasıl bir tarzınız var?
Stil tavırdır, yarattığın duygudur. Stil bütünlüktür, hiç kuşkusuz üzerinde taşıdığın şeyler seninle ilgili önemli ipuçları verir ama yetmez. Seni tarif edenler giydiğin şeyler olduğu kadar yaşadığın yer, yediğin yemek, dinlediğin müziktir. Stil, zaman ve yaşanmışlıkla gelişip değişebilir. Bana göre stil karşındaki insanda yarattığın duygu bu nedenle insanın kendi stilini tarif etmesini hep garip bulurum. Benim içimde, birbirine taban tabana zıt iki farklı kadın var; biri sade, iddiadan uzak, minimal, diğeri Oopscool yanım. Maximalist eğlenceli. Daha çok hangisiyim onu bile sorsanız söyleyemem. Bu iki farklı kadından ortaya ne çıkıyor onu başkalarına sormak lazım.

PAYLAŞ