DIOR RETROSPEKTİFİ

01.03.2019 11:40:09

Dior: From Paris to the World sergisi, Fransız modaevinin 70 yıllık tarihini ve moda dünyası üzerindeki global etkisini gözler önüne seriyor.

Elif ÖKSÜZ TAŞKIN – [email protected]

Aksesuarlar, fotoğraflar, original çizimler, podyum videoları ve arşivsel materyallerin yanında 200’den fazla Haute Couture elbise, Denver Art Museum’da  Dior: From Paris to the World sergisinde bir araya geliyor.

İkonik Haute Couture tasarımcısı Dior’un tarihinin izinin süreceği sergi, 3 Mart 2019’a kadar devam ediyor. Christian Dior’un yanında, serginin vizyonunu günümüze kadar getiren modaevinin artistik direktörleri Yves-Saint Laurent (1958–1960), Marc Bohan (1961– 1989), Gianfranco Ferré (1989–1996), John Galliano (1997–2011), Raf Simons (2012–2015) ve 2016’dan bu yana markanın moda direktörü olan Maria Grazia’yı da bu sergi aracılığıyla yakından tanıma fırsatı yakalıyoruz.

Dior’un hikayesi

1947 yılındaki 2. Dünya Savaşı’ndan sonra Christian Dior New Look koleksiyonu ile Paris’i ve tüm dünyayı etkisi altına aldı. Sanat galerisi işinde olan Dior, bir couture tasarımcısı kimliğine büründü ve ilk koleksiyonunda modern kadını ortaya çıkararak savaş esnasında oluşan maskülen silüeti ortadan kaldırdı. Yumuşak omuzlar, göğüs dekoltesinin vurgulanması ve belin incelmesi, Christian Dior’un sanattan, antikalardan, moda illüstrasyonlarından ve bahçeciliğie olan ilgisinden gelen ilhamla ortaya çıktı.

Elizabeth Taylor

Sonucunda ise Dior’un lüks kumaşlardan, işlemelerden ve devrimsel tasarımından elegan kadın figürünü tanıdık ve moda dünyasına adeta taze bir kan geldi. Bu da, moda tarihinde epik bir hareketin başlamasını ve Dior’un dünya çapında tanınan ilk couture modaevi olmasını sağladı.Denver Art Museum, daha önce hiç Avrupa dışına çıkmamış Dior Héritage Koleksiyonu’ndan parçalarla ilk büyük sergisine Dior ile imza atıyor. Kronolojik sunumda Dior’un global tarihi ve yıllar içinde markaya kendi tasarım estetiğini katan isimler de bir araya geliyor.

John Galliano for Dior

Serginin küratörü Florence Müller sergi ile ilgili şöyle konuşuyor: “Dior’un dünya çapındaki başarısı, farklı artistik yorumlarda yatıyor. Artistik direktörlerin her biri bunu vizyonları ile başardı. Sergiye ziyaret edecek olanlar, buna tematik bölümlerde şahit olacak.”Yves Saint Laurent for Dior

PAYLAŞ