MADEN SUYU MU, SODA MI?

19.04.2019 16:38:36

Bu iki kelime günlük kullanımda sıkça karıştırılmakta. Maden suyu ve soda farkı nedir, Diyetisyen Zeynep Çapay yazdı.

Maden suyu, yer altı sularından elde edilmiş , içinde çözünmüş mineral tuzları , elementler  ve gaz içeren doğal kaynak sularıdır. 

 

Soda ise içilebilir su içerisine eklenen karbondioksit gazı eklenmesi sonucu oluşur. Mineraller  eser miktarda vardır.  

 

Maden suyunu en basit anlamda mineralli su olarak tanımlayabiliriz. Fakat farklı markaların maden sularının mineral yoğunlukları birbirinden farklı olabilir. 

Litrede 500 mg’dan daha az mineral içerenlere “düşük mineralli “, Litrede 1500 mg’dan fazla mineral içerenlere de "yüksek mineralli" maden suyu denilmekte. 

 

 

Sağlıklı bireyler için günde iki, en fazla 500 – 600 cc içilmelidir. Özellikle yeterince su içmiyorsanız günde bir şişeden fazla maden suyu içmeyiniz. 

 

Ayrıca her markanın ve kaynak suyunun  içindeki sodyum oranı birbirinden farklıdır. Eğer yüksek tansiyon veya böbrek hastası iseniz maden suyu size uygun değildir. Tüketilmesini önermem. 

 

Sıklıkla ödem problemi yaşıyorsanız, bol su içip günde maksimum bir küçük şişeden ( totalde 200 cc) fazla maden suyu içemeyin. Ayrıca maden suyu satın alırken sodyum oranlarını kıyaslayarak düşük sodyumlu olanları tercih edebilirsiniz. 

 

Düşük tansiyonlu kişiler, ani tansiyon düşüklüklerinde günde bir veya iki şişe doğal maden suyu içilebilir. 

PAYLAŞ