CİLT İÇİN ALINMASI GEREKEN ÖNLEMLER

19.04.2017 09:10:53

Havalar ısınınca cildimize de özen göstermemiz gerektiği gerçeğiyle yüzleşiyoruz. İyi ama bunu yaparken nelere dikkat etmeliyiz?

En güzel kıyafetimiz cildimiz. Onu sıkı sıkıya korumak için de bir takım önlemler almamız gerekiyor. Biz de Clinimed Dermatoloji, Medikal Estetik ve Plastik Cerrahi Kliniğinden Dermatolog Uzm. Dr. Elif Ebru Güner’e cildimize bakarken nelere dikkat etmemiz gerektiğini sorduk.

Pürüzsüz bir cilt için önce yapılması gereken nedir?

Pürüzsüz bir cilt için öncelikle yapılması gereken cildin temiz olması. Temizlikten kastımız ise sadece bakım yapılması değil aynı zamanda cildin sağlıksız makyaj malzemelerine gün boyu maruz bırakılmaması da önemlidir. Özellikle çok makyaj yapan kişilerin mutlaka ayda 1 hydrafacial gibi derinlemesine bakımlarla cildini canlı tutması gerekiyor. Bununla birlikte doktor kontrolünde Scarlet gibi uygun tedavileri yaptırmalarını da öneririz. Cildin yıkanma şekli de pürüzsüz bir cilt için önemlidir. Cildin sıcak suyla yıkanmaması gerekmektedir. Çünkü sıcak su, hem cildin yağ dengesini bozar hem de cildi kurutur. Yüzünüzü ılık suyla yıkamaya başlayıp, soğuk suyla yıkamayı bitirirseniz, kan dolaşımını da hızlandırmış olursunuz.

Akne sorunu olanların nelere dikkat etmesi gerekir?

Akne sorunu olanlar öncelikle doktora muayene olmalı ve doktor tarafından gerekli bulunan uygun tedavilerin planlanması gerekmektedir. Bununla birlikte doğru bir cilt bakımının ilk adımı, cilt tipinin belirlenip bu doğrultuda uygulamalara başlanmasıdır. Bu yüzden belirli aralıklarla cilt analizleri yaptırılması en doğrusudur. Kullanılan makyaj malzemelerinin kalitesine ve ciltte kalma süresine de dikkat etmek gerekiyor. Makyaj malzemeleri gözenekleri kapatarak cildin nefes almasını engeller, cildin yağ dengesini bozarak daha fazla yağlanmasına sebep olur. Akneli cildin görünümünü düzeltmek için ilk adım temizliktir. Yüzün sabah ve akşam sıkıştırıcı maddelerle zenginleştirilmiş çok hassas bir nötr sabunla yıkanması gerekmektedir.

Diyelim ki gün içerisinde su içmeyi unutuyoruz. Bu durumun cildimize yan etki yaratmaması için ne gibi bir alternatif yaratabiliriz?

Su içmek sadece cilt için değil aynı zamanda sağlık için de çok önemlidir. Mümkünse su içmek hiç ihmal edilmemeli. Ancak cilt için cilde nem veren Aquashine gibi uygulamalar yaptırılarak cildin nem ihtiyacı karşılanabilir. Aquashine’ın içeriğindeki yüksek konsantrasyondaki çapraz bağ içermeyen saf hyaluronik asit sayesinde cilt nemlenirken, formülündeki aminoasitler ve peptit kompleksleriyle cilt yeniden yapılandırılıyor. Enjeksiyon yoluyla cilt altına uygulanan Aquashine, ilk seanstan itibaren ciltte gözle görülür bir canlılığın başlamasını sağlıyor. 2 haftalık periyotlarla 3 seans yapılan uygulama sonrasında ise cilt, sağlıkla ışıldayan, kırışıklıklardan arınmış, neme doymuş, canlı ve sıkı bir yapıya kavuşuyor.

Güneşin etkilerini hissetmeye başladığımız bu günlerde kızarıklık problemi yaşayanların ne gibi önlemler alması gerekir?

Güneş koruyucusu asla ihmal edilmemelidir. Mümkünse doktor kontrolünde koruyucu bakımlar yaptırılıp cilt tipine uygun kremler kullanılmalıdır. Yüz kızarıklığını engellemek için kişinin vücut analizi yapılarak hangi tür tedavi yapılması gerektiğine karar verilmesi gerekmektedir. İltihap nedeni ile oluşan yüz kızarmasını engellemek için antibakteriyel kremler verilerek tedavi edilmesi sağlanır. Eğer bu bakterilerin oranı giderek artmışsa ve krem artık yeterli bir tedavi yöntemi olmaktan çıkmışsa hap ve benzeri ilaçlar verilerek tedavi uygulanır. Önlem almadan ve çok zorunlu olmamak kaydı ile 10.00 ile 16.00 saatleri arasında güneş ışınlarına direkt maruz kalmamaya özen göstermek gerekmektedir. 

PAYLAŞ