5 ADIMDA CİLDİNİZİ GENÇLEŞTİRİN

29.01.2019 17:22:39

Dr. Ayfer Aydın baharı daha genç ve dinamik karşılamanız için kış aylarında uygulanması gereken yöntemleri sıralıyor.

Kış aylarında soğuk hava koşulları, rüzgar, kalorifer, klima gibi ısıtıcılar ile hava nemindeki düşüklüğün etkisiyle cildimiz kurur ve doğal nemini kaybeder. Bunun sonucunda kuru ve mat görünen cilt, dış koşullara karşı daha savunmasız hale gelir.

Yıpranan, kuruyan ve matlaşan cildimizde kırışıklıklar da daha belirginleşir. Bu durum, daha yorgun ve yaşlı görünmemize yol açabilir. Kışın bu kasvetinin cildimizde bıraktığı olumsuz etkileri gidermek; cildimizi yeniden canlı ve parlak hale getirmek için bu adımları izleyin.

1 Yoğun nem

Kışın kuruyan ve yıpranan cildinizi, cilt tipinize uygun nemlendiricilerle canlandırmanız iyi olacaktır. Nemlenen cilt, daha canlı ve sağlıklı görünür. Ayrıca kırışıklık oluşmasını ve erken yaşlanmayı önler. Kullanacağınız nemlendirici ürünlerin hyaluronik asit, A, E, C vitaminleri içermesi ve güneş koruma faktörlü olması avantajlı olacaktır. Ürün almadan önce bir dermatoloji uzmanına danışmak çok daha sağlıklı bir seçim.

2 Güneş koruyucu

Özellikle baharın ilk güneş ışınları cildimize her zamankinden daha fazla zarar verebiliyor. Güneş koruyucular cildimizi zararlı ultraviyole ışınlarından koruyarak hem cilt yaşlanmasını önler, hem de cilt kanserlerinden korunmamızı sağlar. Yine güneş koruyucular lekeli ciltlerin korunmasında ve yeni leke oluşmasını önlemede de önemlidir. 

3 Sağlıklı beslenme ve spor

Rutin hayatınızda da daha çok sebze ve protein ağırlıklı beslenmenizi öneririm. Karbonhidratları hayatımızdan mümkün olduğu kadar azaltarak; daha sağlıklı olan alkali; yani yeşil yapraklı sebzeleri yiyerek ve asitli içecekler ile hazır yiyeceklerden kaçınarak beslenmek, daha dinamik hissetmenize neden olur. Ve elbette düzenli spor ve iyi bir uyku çok önemli.

4 Cilt gençleştirme

Son yıllarda en çok tercih edilen altın iğne yöntemi ile cildiniz soyulmaz ve yaza çok daha genç bir cilt ile girebilirsiniz. Kişiye özel başlıklar kullanılarak uygulanan bu yöntemde derinin orta tabakasındaki, kolajen sentezi uyarılır. Böylece cidiniz çok daha gençleşir ve sağlamlaşır. Bu yöntemle yüzünüzdeki ton farklılıkları, lekeler düzelirken varsa gözenekleriniz de sıkılaşır.

5 Kimyasal peeling

Bahara girmeden siyah noktalarından arınmış ve parlak bir cilt için en doğru tedavi seçeneği kimyasal peeling.

PAYLAŞ