ROUGE ABSOLU’NUN RAFİNE VE FEMİNEN ESTETİĞİ

25.04.2015 10:18:09

20 yılın üzerinde bir zamandır iç mekan tasarımları yapan ve ABD’den Ingiltere’ye, Asya ve Yakın Dogu’ya uzanan pek çok projeye imzasını atan Géraldine Prieur’un kurdugu Rouge Absolu, geçtigimiz günlerde ilk mobilya, kumas ve duvar kagıdı koleksiyonunu çıkardı. Cesur renk ve formlara sahip, sıradanlıktan çok uzak, hatta biraz eksantrik sayılabilecek koleksiyon, kullanılan materyaller bakımından da oldukça zengin ve cömert.

Geçtiğimiz günlerde ilk mobilya, kumaş ve duvar kağıdı koleksiyonunu çıkaran Fransız mimari ve dekorasyon firması Rouge Absolu, rafine çizgileri ve dişil estetik anlayışıyla dikkatimizi çekti. Tutkulu renklerin sıra dışı formlarla birlikte kullanıldığı tasarımlar hacim ve materyallerin akışkan uyumunu yansıtıyor. 20 yılın üzerinde bir zamandır iç mekan tasarımları yapan ve ABD’den İngiltere’ye, Asya ve Yakın Doğu’ya uzanan pek çok projeye imzasını atan Géraldine Prieur’un kurduğu Rouge Absolu, sanatsal yaklaşımıyla öne çıkıyor. Cesur formlar, sıradanlıktan çok uzak hatta biraz eksantrik sayılabilecek tasarımlar kullanılan materyaller bakımından da oldukça zengin ve cömert. Derinin yumuşaklığı ile ahşabın sertliği, lake yüzeylerin parlaklığı ile cesur renklerin derinliği tüm koleksiyonda uyum içinde kendisini gösteriyor. Genel geçer seviyede kabul gören bir tasarım anlayışından ziyade özellikle renk ve form açısından farklı arayışları olan tasarımlar, sofistike mekanlar yaratmak için oldukça ideal.

Beklenmedik, sürprizli detayları, lüks ve konfor anlayışıyla da bütünlük içinde. Koleksiyondaki mobilyalar, geleneksel Fransız el işçiliğinden örnekleri içinde barındırıyor. Her ne kadar ruh ve görünüm açısından geleneksellikten çok uzak bir tarzı yansıtsa da tasarımlar, yapım teknikleri açısından geleneksele büyük bir saygı ve bağlılık içindeler. 17 farklı tekniğin kullanıldığı koleksiyonda, kültürel mirasın devamı sağlanırken ortaya son derece görkemli parçalar çıkartılmış. Renklere olan tutkusunu Rouge Absolu’ya yansıttığını söyleyen Géraldine Prieur, yaptığı tasarımlarda olduğu gibi Rouge Absolu’nun yeni koleksiyonunda da daha ziyade içgüdülerini izlediğini belirtiyor. Bu şekilde cesareti ve cömertliği sadece renklerle sınırlı kalmayıp formlarla da kendisini gösteren dikkat çekici bir koleksiyon ortaya çıkmış. Senem Öztürk / [email protected]

PAYLAŞ