TASARIMCI SOHBETİ: BURCU ERGUVAN

16.05.2019 14:08:24

Yarattığı Ila markasıyla dikkatleri üzerine çeken Burcu Erguvan’ın en yeni tasarımlarına göz attık.

Lara MUTLU - [email protected] / Fotoğraf: Fevzi ONDU

Ila markasının yaratıcısı Burcu Erguvan, anneannesinden aldığı ilhamla başlamış tasarımcılığa. Şimdilerde onun hazırladığı modeller, ünlü isimlerin gardıroplarında yer alıyor. Biz de kendisini Etiler’deki showroom’unda ziyaret ettik ve en yeni modellerini inceledik.

Tasarım maceranız nasıl başladı?
Kendimi bildim bileli içinde mutlu olduğum ve beni yansıtan kıyafetleri tasarlayıp giymem ile başladı aslında. Bu konuda en büyük destekçim çoğunlukla kendi kıyafetlerini diken anneannem oldu. Çevremden de gelen beğeniler üzerine, yakınlarım için kıyafet tasarladığımdaki haz ve mutluluk tarif edilemez. Hayalini uzun süredir kurduğunuz bir şeye başlamak hem çok zor, hem kolay aslında. Ne istediğini bilmenin kolaylığı ve o ilk cesaretli adımın zorluğu... Hem işin mutfağında, hem de ön planda geçen seneler sonrasında en hazır hissettiğim an, bu adımı atmış oldum ve markamı kurdum.

Hazırladığınız yeni koleksiyonda neler öne çıkıyor?
Koleksiyon süreci büyük bir emek ve özveri süreci. Ortaya çıkan sonucu görmenin mutluluğu bir yana, her koleksiyon sonrası olduğu gibi müşterilerimin tepki ve beğenisi.

Tasarım motto’nuz nedir?
Hitap ettiğiniz müşteri kitlesini göz ardı etmeden; özgür ve kendi gibi olmak.

Her kadının gardırobunda olması gerektiğine inandığınız parçalar var mı?
Klasik parçalar hayat boyu vazgeçilmezim. Yüksek bel güzel bir jean, kaliteli bir beyaz tişört ve topuklu ayakkabı ve aksesuarlar.

Sizce bir look’taki en önemli aksesuar hangisi?
Ayakkabılar.

Bir tasarımcı olarak sizin nasıl bir tarzınız var?
Giyinmek benim için eğlenceli ve mutlu bir zaman dilimi. İçerisinde feminen öğeler barındıran maskülen tarzı seviyorum. Rahat parçalar ise  çarpıcı tasarımlar ile birleşmeli. Her şeyin abartısından da olabildiğince uzak dururum.

Asla giymem dediğiniz parçalar neler?
Pazar günleri dahil eşofman giymem.

Tasarımcılık yolunda öğrendiğiniz en önemli şey ne oldu?
Sıfırdan bir şey oluşturmak, ona inanmak ve devam ettirmek zorlu ve stresli bir süreç. Motivasyonunuzu ve ilham aldığınız şeyleri kaybetmemek gerekiyor. Benim için en önemli üç şey; sabır, sebat ve disiplin. Severek ve inanarak yaptığınız her şey sonunda size karşılığını veriyor.

PAYLAŞ