HUBERT DE GIVENCHY HAYATINI KAYBETTİ

12.03.2018 16:59:38

Moda dünyası bir devi kaybetti: Hubert de Givenchy. Moda evini 1952 yılında kuran Hubert de Givenchy, 10 Mart Cumartesi günü, 91 yaşında hayata veda etti.

Breakfast At Tiffany's ve Funny Face filmlerinde Audrey Hepburn ile birlikte çalışarak filmlerin gardırobunu düzenleyen Hubert de Givenchy, kısa sürede moda dünyasının en başarılı isimlerinden biri haline geldi. Moda evi,  "Fransız  haute couture dünyasının üstün kişiliği ve Parizyen şıklığı ile yarım yüzyıldır elegansın simgesi olan Hubert de Givenchy'yi kaybettik" açıklaması yaptı. 

Açıklama şöyle devam ediyor: "Çok yakın arkadaşı ve ilham kaynağı Audrey Hepburn için 40 yıl boyunca yarattığı zamansız tasarımlarla uluslararası modada da devrim yarattı. Çalışmaları en az geçmişteki kadar değerli bir insanı çok özleyeceğiz."

Geçtiğimiz yıl Paris Calais'de bulunan Museum of Lace and Fashion'da ziyaret edilen ve kendi ismini taşıyan sergi için Hubert de Givenchy de şu açıklamayı yapmıştı: "Benimki moda sektöründeki en güzel pozisyon: bir fikirle insanları mutlu etmek." 

Givenchy, 36 yıl boyunca markasını bağımsız şekilde yönettikten sonra 1988 yılında 45 milyon dolar karşılığında LVMH'ye satmıştı. 1995 yılında emekli olana kadar markanın başında kreatif direktör olarak kalan Givenchy'nin ardından sırasıyla Alexander McQueen ve Julien McDonald yaratıcı isimlerden oldu. Riccardo Tisci ise 2005 yılından itibaren kreatif direktör oldu. 2017 yılının Mart ayında ise markanın yaratıcı beyni Clare Waight Keller oldu. 

PAYLAŞ