GİZEM ÖZKÖK VE DİLA TAHİNCİOĞLU İLE TASARIMCI SOHBETİ

06.03.2019 14:38:53

Diela markasının yaratıcıları, yeni nesil güçlü kadınlar Gizem Özkök ve Dila Tahincioğlu ile bir araya gelerek yeni heyecanları üzerine sohbet ettik.

Lara MUTLU - [email protected] / Fotoğraflar Fevzi ONDU

Küpe ve piercing’lere meraklıysanız mutlaka radarınıza almanız gereken bir marka Diela. Markanın yaratıcıları Gizem Özkök ve Dila Tahincioğlu işlerini tutkuyla yapan iki kız kardeş. Onlarla bir araya geldik ve yeni tasarımlarını inceledik.

Tasarımcılık maceranız ilk ne zaman, nasıl başladı?
Gizem Özkök: Ben üniversitede grafik tasarımı okudum. Dolayısıyla bir şeyler hayal edip, ardından profesyonel programlarla tasarlıyordum. Aslında tasarım, profesyonel dünyayı takip etmek kadar biraz da hayal gücünüzün ne kadar geniş olduğuyla alakalı diye düşünüyorum.
Dila Tahincioğlu: Benim tasarım dünyasıyla buluşmam biraz daha geç oldu. Mezun olduktan sonra aile şirketimizde aktif olarak çalışmaya başladım. Aslında ihracat bölümündeydim fakat kendimi günün sonunda hep tasarım ve üretim bölümde buluyordum. Takı tasarımına olan ilgimi üniversitede okuduğum sanat tarihi ile daha güzel ilişkilendirebildiğimi böylece fark etmiş oldum.

Tasarım motto’nuz nedir?
G.Ö.: Raymond Loewy’nin bir sözü var: Tasarımı en güçlü şeyler aslında en basit şeylerdir. Ben aslında her zaman basit tasarımların daha dikkat çektiğini düşünürüm.
D.T.: Bir koleksiyon tasarlarken benim en çok önem verdiğim özgün ve yenilikçi olması. Sadeliğe yoğunlaşarak günlük hayatımıza ışıltı katabilmeyi hedefliyoruz. 

Tasarımcılık yolunda öğrendiğiniz en önemli şey ne oldu?
D.T.: Tasarımın üretim aşaması. Hayal ettiğimiz her ürünün kullanım rahatlığı benim için tasarımı güzel kılan bir detay. Biz bir tasarım yaptıktan sonra onun işlevselliğinden, rahat kullanıma uzun süre test edip, emin olduktan sonra piyasaya sunuyoruz. Mücevherin de çok dikkat edilmesi gereken kalite ölçütü detayları var.
G.Ö.: Bence herhangi bir şey tasarlarken en önemli şey sizin kadar, karşınızdakinin duygularını ve stilini de yansıtan empatisi güçlü bir ürün yaratabilmek.

RÖPORTAJIN TAMAMI ALEM'DE!

PAYLAŞ