AMSTERDAM SOKAKLARINI AYDINLATAN FESTİVAL

28.12.2018 11:02:18

Bu yıl yedinci kez gerçekleşen Amsterdam Işık Festivali (Amsterdam Light Festival), 29 Kasım 2018 ve 20 Ocak 2019 arasında Amsterdam sokaklarını ışıl ışıl yapıyor.

Berin SOMAY – [email protected] / Fotoğraflar: Janus van den Eijnden

Her yıl uluslararası sanatçıları, tasarımcıları ve mimarları ağırlayan şehir, bu yıl 29 sanat eserine sahne oluyor. Yedinci edisyonunun temasını Marshall McLuhan’ın “Medium is the message/Araç mesajdır” cümlesinden yola çıkarak belirleyen Amsterdam Işık Festivali için şehirde özel turlar da düzenleniyor. 

17:00 ve 23:00 arasında aydınlatılan her bir eser, çağımıza dair çok ince mesajlar veriyor. Örneğin İngiliz sanatçı Gali May Lucas’ın ‘Absorbed by Light’ başlıklı eseri, telefon, tablet ve televizyon gibi ‘ışıklı’ ekranlara olan takıntımıza dikkat çekiyor. Dileyen ziyaretçiler, heykellerin yanına oturarak eserin bir parçası olabiliyor. 

Gali May Lucas, 'Absorbed by Light'

Frank Foole, 'Waiting'

Alicia Eggert, 'All the Light You See'

Ivana Jelić & Pavle Petrović, 'Starry Night'

Peter Vink, 'Mr. J.J. van der Veldebrug'

OGE Group, 'Light a Wish'

OGE Group, 'Light a Wish'

Ayrıca bu yıl ilk kez ziyaretçiler favori eserlerini oylayabilecek ve festivalin bitişinde seçilen eser, halk tarafından ödüllendirilecek. Festival hakkında daha fazla bilgi almak ve tüm eserleri incelemek için buraya tıklayabilirsiniz.

PAYLAŞ