ISPANAK EN GÜÇLÜ DEMİR DEPOSU DEĞİL Mİ?

25.01.2019 14:24:34

Demir içeriği yüksek sebze deyince aklımıza ilk gelen ıspanak oluyor. En fazla demir içeren sebzelerden biri olduğunu düşündüğümüz ıspanağın yıllar öncesine dayanan ironik ve biraz komik bir hikayesi var. Diyetisyen Zeynep Çapay yazdı.

1870’lerde Erich Von Wolf isimli kimyager yeşillikler içindeki demir düzeyini hesaplıyor ve ıspanağın demir içeriğine 3,5 mg yazacağına 35 mg yazarak bir yazım hatası yapılıyor. Bu hata çok sonra fark ediliyor fakat iş işten geçmiş oluyor.

Kıtlık zamanlarında Amerika ve Fransa’da “ıspanak” en popüler besinlerden biri oluyor, 1929 yılında Temel Reis çizgi film karakterinin doğmasıyla “ıspanak yiyenler demir kadar güçlü” olur alt mesajıyla ıspanak dönemin en gözde besini haline geliyor.

1937 yılında tekrar yapılan deneylerde bu büyük hata ortaya çıkıyor. Ispanak aslında yazıldığı kadar çok demir içermiyor!? Bilim adamları bu hata karşısında şaşkına dönse de neredeyse 100 yıl aşkın süre geçmesine rağmen akıllarda kalan bu gerçeği değiştiremiyorlar… Aslında ıspanak orta düzeyde demir içeren bir besindir.

Ispanaktan daha fazla demir içeren sebzeler; maydanoz, enginar, dereotu, biberiye ve pancar yaprağı diyebiliriz.

PAYLAŞ