DAHA ÇOK ADIM DAHA ÇOK SAĞLIK

27.04.2017 17:06:04

Günde 10 bin yetmez 15 bin adım atmalıyız. İskoçya’daki posta görevlileri üzerinde yapılan bir araştırmada günde 10 bin adım atmanın yetersiz olduğu bunun yerine 15 bin adım atmanın sağlığa etkisi olduğu ortaya çıktı.

İngiltere’de Warwick Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre bilim insanları çoğunlukla yürüyen veya oturan iki çalışan grubu inceleyerek eldeki bilimsel verileri tekrar gözden geçirdi.

YÜRÜYEN POSTACILAR VE OTURAN MEMURLAR

Glasgow’da postacıların çoğunlukla yürüdüğü ancak posta servisinin ofis çalışanlarının da günün büyük bölümü masa başında çalıştığı biliniyor. Yaşları 40-60 arasında değişen 111 çalışan; işyerinde, evde ve hafta sonu boyunca, bir haftalığına çok yönlü bir aktivite takip cihazı taşıdı.

Araştırmacılar, gönüllülerin her gün oturup veya yürüyerek kaç saat harcadığını belirledi. Ayrıca her bir kişinin günde kaç adım attığını da ölçtüler. Elde edilen veriler kayda değerdi. Ofis çalışanlarının bir kısmı iş ile ev arasında her gün 15 saatten fazla otururken, posta taşıyıcılarının çoğu çalışma saatleri boyunca neredeyse hiç yerinde durmuyordu.

OTURANLARDA KAN ŞEKERİ, KOLESTEROL ÇIKTI

Bilim insanları, günün çoğunda oturan ofis çalışanlarının, sürekli ayakta ve hareket halindekilere kıyasla daha yüksek daha kötü kan şekeri kontrolü ve kolesterol profillerine sahip olma eğiliminde olduğunu gözlemlediler.

Riskler aşırı derecede büyük. Araştırmacılar, işçilerin gün boyunca oturduğu her beş saatten sonraki her bir saat için, (kümülatif risk faktörlerine dayalı olarak) kalp hastalığına yakalanma olasılıklarını yaklaşık onda iki oranında artırdıklarını buldu.

15 BİN ADIM ATAN POSTACILAR SAĞLIKLI ÇIKTI

Günde iki saatten fazla yürüyen ve yaklaşık 15 bin adım atan posta taşıyıcılarının vücut kitle indeksleri, bel çevreleri ve metabolik durumları genelde normal çıktı. Tüm bu etkenler göz önüne alındığında, posta taşıyıcılarının herhangi bir kalp hastalığına yakalanma riskinin düşük olduğu görüldü.

Siz de iki saat boyunca yürüyerek günde 15 bin adım atabilirsiniz. Bu hedefe parçalar halinde de ulaşabilirsiniz. Mesela işten önce, öğle yemeğinde veya günün herhangi diğer bölümlerinde 10’ar dakikalık yürüyüşler yapabilirsiniz.”

PAYLAŞ