SİNEM GÜNGÖR IŞIK

18.12.2019 08:49:00

Mi Su Casa markasının yaratıcısı Sinem Güngör Işık, "Ailemle birlikte geleneksel yılbaşı sofralarına oturmak beni mutlu ediyor. Ama elimden gelse sofraya oturmadan önce herkesten cep telefonlarını çantalarına bırakmalarını rica ederdim" diyor. Ona katılmamak elde değil.

Lara MUTLU - [email protected] / Fotoğraflar Merve AĞAZAT

Mi Su Casa ne zaman, nasıl doğdu? Çıkış noktanız neydi?
Kurumsal hayatta uzun seneler çalıştıktan sonra doğum iznindeyken aileme daha fazla vakit ayırabilmek adına kendi işimi kurmaya karar vermiştim. Sofra düzeni ve ev dekorasyonu daima ilgi alanım olmuştur. Açıkçası ithal ürünler getirip satmak amacıyla çıktığım bu yolda, fizibilite çalışmaları sırasında gördüm ki hem kalite hem de uygun fiyatları yakalayabilmek açısından Türkiye bir cennet. Ben de tarzımı ve zevkimi yansıtacak ürünler üretmeye başladım. Kızlarımın adını da içinde barından Mi Su Casa, böylelikle 2018 yılında doğdu. “Mi casa es su casa” yani benim evim, senin evin fikriyle kurulan firmamda, ulaşılabilir fiyatlarda sofra ve ev dekorasyonu ürünleri yer alıyor. 

Sofralara karşı hep mi böyle ilgiliydiniz?
Yemek yapmaya karşı pek ilgim olmasa da sunuma çok özen gösteririm. Sofraların sadece yemek yemek için değil; iletişim kurmak ve sosyalleşmek adına iyi bir fırsat olduğunu düşünüyorum. Sofrayı görsel bir şölene dönüştürmek benim için bir büyük bir zevk. Doymak için değil; keyifle yemek yemek isteyenlere hitap eden bir markayız.

Size göre bir sofranın olmazsa olmazı nedir? Samimiyet ve sıcak bir ortam dışında...
Olmazsa olmazı değil de olmazsa ne güzel olur dediğim şey cep telefonları... İletişim, bizi diğer canlılardan ayıran en büyük özellik. Aile bireylerimizle ya da sevdiğimiz dostlarımızla bir araya geldiğimiz zamanı, elimizdeki telefonla meşgul olarak geçirmeyi saygısızlık olarak değerlendiriyorum. Bu nedenle anı yaşayabilmek adına, “dress code” verir gibi davetlilere telefonlarını çantalarında bırakmalarını rica edebilirim.

Hazırladığınız yılbaşı sofrası için nereden yola çıktınız? Nasıl bir sofra hazırladınız?
Uzun zamandır yılbaşını ailece evde kutluyoruz. Geleneklere bağlı bir yapım olmasına rağmen bu sene kırmızı rengi dışında bir yılbaşı hayal ettim. Geçen yılbaşında çıkardığımız Rojo serisi hala satışta. Ancak ben 2020’ye girerken egzotik leopar baskıların olduğu serimizin tabakları ile ahşap suplaları, kristal kadehleri; pamuk çiçeği ile altın rengi çatal bıçakları kombinleyerek eklektik bir sofra hazırlamak istedim.

Hayal kurmak serbest olsaydı bu sofrada kimleri ağırlamak isterdiniz?
Davetlilerim biraz füzyon mutfak akımı gibi olurdu. Merly Streep, Jim Carrey, Yuval Noah Harari, Elton John, Damien Chazelle, Natasha Lyonne ve Robert Downey Jr.

Sizce iyi bir davetin sırrı nedir?
Davetliler. Aynı dili konuştuğunuz kişilerle beraber olduğunuzda mekan, müzik, dekor, ışık, ikinci planda kalıyor. Yanılıyor muyum? 

RÖPORTAJIN TAMAMI BU HAFTA ALEM'DE.

PAYLAŞ