ALEM TALKS! MERVE HASMAN SALVATORI & FADİK SEVİN ATASOY

06.05.2020 15:43:48

Merve Hasman Salvatori ve Fadik Sevin Atasoy, karantina döneminde 'verimlilik' konusunu masaya yatırdı.

Fadik Sevin Atasoy: Bu dönemde zihnimiz için ne yapıyoruz, psikolojimiz için ne yapıyoruz ya da neler yapılabilir? Mesela senin bir günün nasıl geçiyor?

Merve Hasman Salvatori: Biz seninle bu konuda çok benziyoruz. Senin beni çok iyi anlayacağını biliyorum. Daha iyi bir ben nasıl yaratabilirim diye kurcalayan bir insanım. Dolayısıyla bu durumun pozitif tarafından bakıp evde bu kadar kendimizi dinlemeye, evde bu kadar vakit geçirmeye ne zaman vaktimiz olacaktı bir daha? Tabii ki iş hayatı devam ediyor ama akşam en azından bir dinginlik, kendimizi dinleme fırsatımız oluyor. Ben bu süreçte bazı şeyleri fark ettim. Mesela aslında uyku düzenimin çok kötü olduğunu, uykusuzluğun beni ne kadar yorduğunu ve ne kadar bitkin bir hale getirdiğini. Ben çok az uyuyan bir insandım fakat bu süreçte günde sekiz saat uyumaya başladım. Bu benim için bir ilk. Günlük hayatımda bunun faydasını da çok görüyorum. Hep sabahlara kadar çalışan bir insanım ve artık bazı sınırlar koyup kendine vakit ayırmanın ne kadar değerli olduğunu gördüm.

M.H.S: Sen bu dönemde kendin için neler yaptın?

F.S.A: Bana bu dönemde en çok yardımcı olan rutin oluşturmak oldu. Kendime ait bir rutinim vardı zaten çalışırken. Sabah meditasyon ve yoga yapmak gibi. Buna özen gösteren biriyim. Zihinsel egzersizlerimi ve pratiklerimi aksatmam. Fakat şimdi iş olmayınca nasıl bir rutin oluşturacaksın? Çalışırken eğitemiyordum kendimi. Katılmak istediğim iki tane online master class vardı. Biri wellness, diğeri de ‘directing editing’ üzerine. Şimdi okul gibi kendime program çıkardım. Sabah kalkıyorum, şu saat arası kahvemi içiyorum, şu saatte kahvaltımı ediyorum, ardından ilk dersimi alıyorum, ara veriyorum, ikinci dersimi alıyorum.

F.S.A: Rutin zamanın nasıl geçtiğini fark etmememizi sağlıyor değil mi?

M.H.S: Evet. Ben İtalya’ya ilk taşındığım sene aynı şeyi yaptım. Sonuçta ülke değiştirdim, burada bir düzen kurmaya çalışıyorum. Gerek iş gerek özel hayatım olsun. Bu ilk sene üç ay tamamen boş vaktim oldu. O süreçte ben de Babson’da ‘digital strategy’ ve ‘marketing’ okudum. Çok keyifli, online sertifika da olsa, o kadar  faydalı ki. Benim iş hayatıma çok etkisi oldu. Bu süreçte ben de tekrar heveslendim bir ay evdeyiz tekrar online bir kurs alsam mı diye. Fakat çok şükür işler devam ediyor.

M.H.S: Senin tavsiye edeceğin online eğitimler var mı?

F.S.A: Commune diye çok güzel bir wellness class var online. Herkese tavsiye ederim. Beslenme, yoga, psikoloji ve hatta arzularını gerçekleştirmek için bir harita çizme metodunu öğretiyor. Wellness üzerine çok güzel bir master class. Bu süreçte herkesin ortak sorunu sanırım konsantrasyon. Bilinmezin bol olduğu dönemde insan ister istemez motivasyonunu kaybediyor.

M.H.S: Bu süreçte neler öğrendin peki?

F.S.A: Ben bu süreçte teslim olmayı da daha çok deneyimledim. Hiçbir şeyi kontrol edemeyeceğini öğreniyorsun. Bir şey çıkıveriyor ve hiç senin kontrol edemeyeceğin bir hayatın içinde buluyorsun kendini. Aslında muazzam bir sınav oldu bu bana. Yani her şeyi kontrol edemeyeceğimi ve başıma gelen şeyler karşısında da oturup sükunetle beklemek ve o akışa teslim olmak benim için büyük bir eğitim oldu. Normal hayata döndüğümüzde ben bu pratiği kullanmak istiyorum. İş hayatımda da, insan ilişkilerimde.

 

PAYLAŞ