MODA VE SANAT BİR ARADA

15.03.2018 10:05:08

Moda ve sanat iş birlikteliklerini dünyada sıkça gördüğümüz bugünlerde Şansım Adalı Koleksiyonu için, fotoğraf sanatçısı Yonca Karakaş ile etkileyici bir dünya yarattı.

Petek KIRBOĞA - [email protected]
Fotoğraf: Ertan DEMİRBİLEK - [email protected]

Şansım Adalı Sudietuz markasının yeni koleksiyonunu çok beğendiği fotoğraf sanatçısı Yonca Karakaş’ın fotoğrafları ile ölümsüzleştirmek istedi. Earth & Ocean Exhibition’da bir tasarımcının ve bir fotoğraf sanatçısının ortaklaşa yarattığı dünyanın kapıları ziyaretçilere açıldı. Şansım Adalı bu çok özel iş birliğinde Earth & Ocean koleksiyonundan parçaları giyerek Yonca Karakaş’ın objektifine poz verdi. Sanatı merkeze alan iki yaratıcı kadın ile özel bir söyleşi gerçekleştirdik.

Projeniz nasıl şekillendi Yonca Karakaş ile iş birliği yapmaya nasıl karar verdiniz?
Şansım ADALI:
Çağdaş sanatçılar ile moda tasarımcılarının bir arada olduğu çalışmaları tüm dünyada görüyoruz. Ben de böyle bir projenin içinde olmak istedim.

Yonca Karakaş’ı takip ediyor muydunuz?
Ş.A.: Uzun zamandır ediyordum ve yaptığı işlere hayranlıkla bakıyordum. Bir gün gidip onunla konuşmaya karar verdim, o da sıcak bakınca çok mutlu oldum. Son koleksiyonumun onun eserlerine çok uyduğunu düşünüyordum.

Anlaştıktan sonra nasıl ilerlediniz?
Yonca KARAKAŞ:
Şansım Adalı koleksiyonunun hikayesini anlatınca benim de kafamda beliren düşünceler oldu. Onun koleksiyonu benim yarattığım dünya ile tam bir uyum içinde. Hemen kabul ettim.
Ş.A: İkimiz birlikte çok heyecanlandık. Yonca bir set kurdu ve kurduğu set benim hayallerimden bile daha güzeldi. Sonucun güzel olacağını tahmin ediyordum ama inanın bu kadarını beklemiyordum. Onun eserlerinde ölümsüzleştim.
Y.K.: Fotoğrafları çekerken Şansım Adalı’yı da model olarak dahil etmek istedim.

Daha önce bir modacı ile iş birliği yapmış mıydınız?
Y.K.:
İş birliği yapmamıştım ama moda fotoğrafı çekmiştim.

Dünyada moda ve sanat iş birliklerini sıkça görüyoruz, siz nasıl bakıyorsunuz?
Y.K.:
Çok beğeniyorum. Biliyorsunuz Jeff Koons, Louis Vuitton ile birlikte bir koleksiyon çıkardı, dünya bu koleksiyona çok ilgi gösterdi. 21. Yüzyılda sanatın snob duruşu bana garip geliyor. Artık hayatın daha açık yaşandığı günümüzde sanat daha çok modanın içinde yer alabilir.

Röportajın tamamı bu hafta ALEM'de...

PAYLAŞ