İREM KINAY & NEVBAHAR KOÇ

02.05.2019 17:29:01

Yaklaşık iki yıl önce Bosphorus Private kitabıyla Türkiye ve yurt dışında ses getiren bir projeye imza atan Nevbahar Koç ve İrem Kınay bu sefer bizi keyifli bir mavi yolculuğa çıkarıyorlar.

Röportaj Ceylan Yeniacun [email protected] / Fotoğraf Fevzi Ondu

 

 

Bir önceki kitabın her bir sayfasını keyifle inceleyen biri olarak İrem Kınay ve Nevbahar Koç’un ‘Turquoise Coast’unu heyecanla bekleyenlerden biriydim. Assouline Bebek’te buluştuğumuz ikili farklı dokular, tarih, yemek kültürleri, muhteşem bir doğa ve deniz gibi tüm öğeleri bir arada barındıran ve bunu bir yaşam tarzı olarak sunan bir kitap yapmak istediklerini ve insanları bu rüya dünyasına dahil etmeyi arzuladıklarını belirtiyor.

 

 

‘Turquoise Coast’ nasıl ortaya çıktı?

İrem Kınay: Bir mavi yolculuk kitabı yapmak uzun zamandır rüyamdı. Bu projeyi esasında yaklaşık 2.5 sene önce yapmak üzere sunmuştum ve Assouline’in desteklediği bir projeydi. O dönemde ülkemiz şartlarından ötürü projeyi bekletmek durumunda kaldık. ‘Bosphorus Private’ kitabı sürecinde proje tekrar gündemime girdi ve Nevbahar’a bu projeden bahsedince, kısa zamanda beraber yapmak üzere kolları sıvadık.

 

Kitapta okuyucuları neler bekliyor?

Nevbahar Koç: ‘Turquoise Coast’ta gerçeklik ve hayal dünyası arasında dolaşıyoruz. İnsanların hem kitapta gördükleri yerlere gitmek istemelerini, hem de kendilerini kitapta yer alan öğelerle özdeşleştirerek esinlenmelerini istiyoruz. Güney sahillerimiz hayal dünyası gibi; isteyebileceğiniz her şey bir arada mevcut. Farklı dokular, tarih, yemek kültürleri, muhteşem bir doğa ve deniz, gece yaşantısı gibi tüm öğeleri bir arada barındıran ve bunu bir yaşam tarzı olarak sunan bir kitap yapmak istedik. İnsanları bu rüya dünyasına dahil etmeyi arzuladık.

 

Kitapta öne çıkan detaylar neler?

İ.K.: Cevat Şakir ve arkadaşlarının yaptığı ilk mavi yolculuklar daha sade bir hayat stilini benimsiyordu. Biz daha zengin bir mavi yolculuk resmi koyduk ortaya fakat ilk mavi yolculuk felsefesiyle aynı esasında. Bu sahillere gelmek üzere, doğanın tüm güzellikleri ile yaşamın birleştiği bir rüya yaratmaya çalıştık. Bazen kapalı kapıların arkasında kalan stil ve sofistikasyonla beraber, bu sahillerin sunduğu renkleri, tatları, dokuları kullandık ve bazen farkına varmadığımız detayları öne çıkardık.

 

İlham kaynaklarınız neler oldu?

N.K.: Cevat Şakir ve arkadaşlarının yaptığı ilk mavi yolculuklar ve bu sahillerde tarih boyunca yapılmış diğer tüm mavi yolculuklar…

 

RÖPORTAJIN TAMAMI BU HAFTA ALEM'DE.

 

PAYLAŞ