GÖKKUŞAĞININ PEŞİNDE

28.06.2018 14:22:12

O; çarpıcı renklerin, romantik çiçeklerin, neon tonların ve gökkuşağı çizgilerinin iyileştirici gücüne inanıyor. Kişisel tarzıyla da büyük ilgi çeken Alice + Olivia markasının kurucusu Stacey Bendet, moda dünyasındaki yolculuğunu ALEM’e anlattı.

Ayça BARUT TANMAN – [email protected]

Stacey Bendet, moda dünyasının en renkli isimlerinden biri. Topuzu ve siyah göz makyajıyla kendine has bir tarzı olan Bendet, hayalindeki pantolonu yaratmak hedefiyle hayata geçirdiği Alice + Olivia markasıyla Jessica Alba, Taylor Swift, Rihanna, Paris ve Nicky Hilton’un da arasında olduğu bol yıldızlı bir müşteri profiline sahip. Türkiye’de tasarımları Harvey Nichols’da modaseverlerle buluşan Stacey Bendet, instagram’a yüklediği yoga videolarıyla da büyük ilgi çekiyor. Bendet ile kariyerini, kişisel tarzını, kızlarını ve favori seyahat rotalarını konuştuk.

Moda alanında bir kariyer yapmaya nasıl karar verdiniz?
Pantolonlarla başladım. O dönemde ister jean ister ofis pantolonu olsun, yenilikçi modeller yoktu. Ben de bir kombinin odak noktası olacak pantolonu tasarlamak istedim. Dikkat çeken pantolon!

Geçmişiniz sizi bu kariyere nasıl hazırladı?
Alice + Olivia’yı kurduğumda çok gençtim ve her zaman deneyimsiz olmamın çok işime yaradığına dair şakalar yaparım, çünkü bu sayede kendimi hiç sınırlamadım. Aynı zamanda zorlukları yenme gücünün de başarıya giden yolda çok önemli olduğuna inanıyorum. Her gün ekibime de doğru ifadenin “Neden yapamıyoruz?” değil “Nasıl yapacağız?” olduğunu söylüyorum.

İlham perileriniz var mı?
Annem benim hayat boyu stil ikonum. Hatta onun gelinliğinin altına giydiği 70’ler tarzı bol paça jean’iyle babamın arabasına binerkenki fotoğrafı Alice + Olivia için ilk ilham kaynağım oldu. Annem uzun yıllar öğretmenlik yaptı. İş kadını, sevgi dolu bir anne ve muhteşem bir stile sahip büyükanne olarak o kesinlikle bir rol model.
Tasarımlarınızda renkler ve desenler başrolde. Koleksiyon hazırlarken nelerden ilham alıyorsunuz?
Tasarım sürecim her zaman değişiyor, ama genellikle renklerle başlıyorum. Yakın arkadaşım olan sanatçı Francesco Clemente benim gözümde her şeyin kıyafet olduğunu söylemişti. Bu kesinlikle doğru. Bir sanat eseri, bir fotoğraf ya da bir çiçek göreyim gözlerimde hemen bir elbise belirir.

2018 İlkbahar/Yaz Koleksiyonu’nuzun en heyecan verici tarafı ne? 
Koleksiyon ikonik Chelsea Hotel’den ve günümüzde orada yaşayabilecek ilham perilerinden esinleniyor. Koleksiyon hem daha önce orada yaşayan sanatçıların ruhunu hem de otelin dekorasyonunu yansıtıyor. Ben çarpıcı renklerin, romantik çiçeklerin, neon tonların ve gökkuşağı çizgilerinin karışımına bayılıyorum. Kendini iyi hissetmek ve başkalarını iyi hissettirmek isteyen kadınlar için mükemmel bir üniforma.

Başka markalarla ve sanatçılarla iş birliği yapmayı çok seviyorsunuz. Birini seçme şansınız olsa, ideal tasarımcı ortağınız kim olurdu?
Müzik iş birliklerine bayılıyorum. Her zaman müzikten, şarkı sözlerinden ve özellikle rock’n roll’dan ilham alıyorum. 

Hollywood’un en stil sahibi yıldızları müşterileriniz arasında. Tarihten ya da günümüz ünlülerinden biri için özel bir tasarım yapma fırsatınız olsa kimi seçerdiniz?
Bu çok zor bir soru. Giydirmeyi sevdiğim o kadar çok isim var ki! Dürüst olmak gerekirse Kim Kardashian’ın oldukça ilham verici olduğunu düşünüyorum. Anne ve aynı zamanda inanılmaz bir iş kadını. Bunu yaparken de harika gözüküyor! 

PAYLAŞ