BEYZA ŞEKERCİ İLE ANNELER GÜNÜ

10.05.2020 14:50:51

Beyza Şekerci ile Anneler Günü’nü konuştuk.

Can’ı kucağınıza ilk aldığınızda ne hissettiniz?

Niye daha önce yapmamışız dedik. Doğum anında Can’ı kucağıma verdiler, diğer elim de Engin’in elindeydi; şöyle bir Can’a, bir de birbirimize baktık o an ve çok duygudaydık.

Anne olunca ne değişti?

Bunu en çok hissettiren fark sanıyorum sorumluluk duygusu. Artık her ne yaparsam yapayım kafamda hep tek bir şey var: Can. Evden bir yere gitmek için çıkarken bile aklınız hep geride. Bildiğimi sandığım birçok konuyu Can’ı doğurduktan sonra meğer hiç bilmiyormuşum diye kendime yeniden öğrettim. Duygularım, sevinçlerim, kaygılarım, korkularım, hayallerim, yaptıklarım hepsi yeni şekillerini aldılar hayatımda. Hiçbir şeye değişmem bu halini. Hayat asıl ondan sonra yeniden başladı.

Bugüne kadar geçirdiğin ve unutamadığın Anneler Günü hangisiydi?

Evlenmeden önceki Anneler Günü’ydü. Ben 27 Mayıs'ta evlendim, bir-iki hafta öncesinde, ailemle yaşadığım evde artık neredeyse hiç eşyamın kalmadığı taşınma işleriyle uğraştığım o dönemde, anneme hazırladığım bir sürpriz vardı. Çok duygulanarak hazırlamıştım. Amacım anneme şunu söylemekti: “Bundan sonraki tüm Anneler Günü’nde de, her şey ben buradayken olduğu gibi devam edecek.” Bunu da sürprizimin üzerine not olarak yazmıştım. Aynı çatıda geçirdiğimiz son Anneler Günü olması sebebiyle duygusaldık, mutlu bir duygusallık.

Karantinada annelik süreci nasıl geçiyor?

Bardağı dolu tarafından görmeye çalıştım. Can’ın tam 1.5 yaş dönemi bu karantina süreciyle çakıştı. Her gün yeni bir program yapıp, onun sosyal hayatını, kendimizce farklı ev içi aktivitelerle destekledik. Biz de eğlendik. Kendi meşguliyetlerimize onu da dahil ettik. Özgürlüğüne çok düşkün, gezmeyi, seyahat etmeyi çok seven bizim gibi bir aile için kolay bir şey olmasa da, bu dönemi en hafif haliyle geçirebilmek için gayret ettik. Oldu da. Can bu süreci net hatırlayamayacak kadar küçük olsa da, bu dönemin başta onu ve sonrasında bizi de çok büyüttüğünü söyleyebilirim.

Anneler Günü mesajınız nedir?

Tüm annelerin, anne adaylarının ve anneler kadar emek veren kadınların bu güzel gününü kutluyorum.  

PAYLAŞ