LONDRA’DA TÜRK MERMERİNİN İHTİŞAMI

23.04.2015 14:45:06

Londra’nın göbeğinde Hyde Park’da yer alan 4 yatak odalı bu apartman dairesi cömert mermer kullanımıyla dikkat çekiyor. Aydınlatma ve her bir parçası özel olarak seçilen mobilyalarla birleşen mermer etkisi eve ilk girildiği andan itibaren etkileyici bir his yaratıyor.

Londra’nın göbeğinde Hyde Park’da yer alan 4 yatak odalı bu apartman dairesi cömert mermer kullanımıyla dikkat çekiyor. Denizaşırı yaşayan ve oldukça varlıklı olduğu belirtilen ev sahibi özellikle hol ve salon kısmında tüm zeminlerin mermer olmasını istemiş. Aydınlatma ve her bir parçası özel olarak seçilen mobilyalarla birleşen mermer etkisi eve ilk girildiği andan itibaren etkileyici bir his yaratıyor. Tamamen modernize edilen ve yenilenen dairenin mevcut bulunan 5 yatak odası ve 3 banyosu, 4 yatak odası ve 4 banyo haline getirilmiş. Parti vermeyi seven ev sahibi için salon ve oturma odaları bölümü açık plan olarak ve genişçe boş alanlar bırakacak şekilde tasarlanmış. Bir de misafir banyosu ilave edilmiş. Maisha Design’ın üstlendiği projenin tüm alt yapı tesisatı dahil yapısal değişikliklerle beraber iç mekan dekorasyonu yaklaşık 7 ay sürmüş. Meydana bakan genişçe bir balkona açılan salon bölümü, ev sahibine ait olan mavi renkli tabloya göre dekore edilmiş. Tablonun içinde bulunan renkler seçilerek koltukların kaplamalarına, minderlere bu tonlar taşınmış. Projedeki pek çok mobilya Maisha Design tarafından bu daire için özel olarak tasarlanmış. Bu bölümde koyu ahşap ve metal detaylı mobilyalarla beyaz mermerlerle kontrast yaratılmış. Ana banyo bölümü de en az yatak odası kadar etkileyici. Duş ve lavabo bölümünde kullanılan Bianca Onyx ile oldukça etkileyici bir görünüm elde edilmiş. Oniks üzerine yanal düşürülen aydınlatma ile taşın muazzam dokusu belirginleştirilmiş ve tüm banyoya dramatik bir etki vermiş. Mekandaki genel aydınlatma çok düşük tutularak oniks ile yaratılan etki güçlendirilmiş. İkinci yatak odasında siyah renkli mobilyalar ile açık renkli kumaşlar tercih edilerek dengeli bir kontrast oluşturulmuş. Siyah çok sert bir renk olmasına karşın buradaki gibi doğru bir kullanımla çarpıcı etki yaratabiliyor. Duvardaki resimler ile mekana siyah ve beyaz tonların dışında renk katılmış. Üçüncü yatak odası, iki küçük yatak odasının birleştirilmesiyle oluşturulmuş. Bej ve uçuk mavi tonların hakim olduğu bu yatak odası diğerlerine göre daha yumuşak bir havaya sahip. Bu odada da gömme düğmeli yatak başlığı tercih edilerek butik otel havası yaratılmış. Küçük olan son yatak odası ise ev sahibinin iki küçük kızı için tasarlanmış. Çift kişilik yatak pencere önüne yerleştirilirken pencerenin pervazı bir başlık gibi tasarlanmış. Pencerenin jaluzisi üzerinde bu başlık bölümündeki desenin aynısı kullanılarak, jaluzi indirildiğinde tek parça büyük bir yatak başlığı görünümü elde edilmiş.

Geleneksel başucu lambaları yerine tavandan sarkıtılan avizeler ve led aydınlatmalar tercih edilmiş. Tüm yatak odalarındaki dolaplar, komodinler, tuvalet masaları bu daireye özel olarak Maisha Design tarafından tasarlanıp üretilmiş. Yatak odaları dairenin en görkemli bölümlerinden. Dairenin üst düzey dokunuşlarla bezeli ve lüks bir otel havasında olmasını isteyen ev sahibinin isteği doğrultusunda tasarlanan mekanlarda bu his, en çok yatak odalarında öne çıkıyor. Ana yatak odasında açık krem kadife gömme düğmeli başlık ile inci rengi ipek halı bütünlük oluştururken, lake kapılı dolap ile krom yüzeyler arasında bağ kurulmuş. Koyu renkli komodinler ve şarap tonlarıyla mekanda kontrast yaratılmış. Senem Öztürk / [email protected] / Fotoğraflar: Richard Gooding / Styling: Niche PR / Tasarım: Maisha Design

PAYLAŞ