TASARIMCI SOHBETİ: ÖZLEM ÜREGÜL

28.08.2018 14:55:52

Beden olumlama hareketini benimseyen ve kıyafetlerin her bedende güzel olduğunu savunan Özlem Üregül ile kısa bir süre önce hayata geçirdiği markasını konuştuk.

Ayça Barut Tanman – [email protected] / Fotoğraflar: Pınar GEDİKÖZER

Özlem Üregül, yakın çevresindeki arkadaşlarının büyük beden kıyafetler bulmakta zorlandığını görünce bu alana yönelmiş. Modanın tüm bedenler için var olması gerektiğini savunan Üregül, vücuduyla barışık, cesur ve şık kadınlar için Sofi & Sofi markasını hayata geçirmiş. Üregül ile evinde buluştuk ve henüz çok yeni olan markasının heyecanına ortak olduk.

Kendi markanızı hayata geçirmeden önce İngiltere’de tecrübe kazanmışsınız. Oradaki deneyimlerinizden bahsedebilir misiniz?

Evet, İngiltere’de bir yandan okurken bir yandan da moda sektörüne nasıl girebilirim diye düşünmeye başladım. İlk adımım London Fashion Academy’de moda eğitimi almak oldu. Moda sektörünü, işlerin A’dan Z’ye nasıl işlediğini burada öğrenmiş oldum. Sonrasında ise Next mağazalarında satış asistanlığından depo asistanlığa kadar farklı birçok departmanda çalıştım. Mağazada çalışmak çok farklı bir deneyimdi. Müşterilerin ne istediğini, neden beğenip beğenmediğini ilk siz görüyorsunuz. Markaların önemli feedback’lerinden birinin de satış asistanları olduğunu düşünüyorum. Daha sonra Birmingham’da yaklaşık bir yıl butik bir giyim markasında ürün seçimi ve satış departmanında çalıştıktan sonra İstanbul’a döndüm.

Sofi & Sofi’nin hikayesi nedir?

Sofi & Sofi bir felsefeden yola çıkarak oluştu. Marka olarak ‘Body Positive’ yani ‘Beden olumlama’ hareketini benimsedik. Tasarımlarımızla bu bilinci insanlara yansıtmak amacım. Güçlü kadınlardan ilham alıyoruz. Büyük beden modeli ve ‘body activist’ olan Ashley Graham örneğin, güzelliği ve kendine güveni ile birçok kadına ilham kaynağı. Bir diğeri ise iki milyon takipçisiyle ‘body activist’ Tess Holiday. Beden olumlama hareketi ‘normal’ kabul edilenin neden ‘normal’ olduğunu sorgulayan, her türlü bedenin aslında normal olduğunu vurgulayan, kendini olduğun halinle sevdirecek bir felsefe. Bunun için marka olarak giysilerimizin kumaşlarını, renklerini, modellerini özenle seçtik. Tasarımlarımızla kendine güvenen, bedenini ve kendini daha çok sevdiren, insanı olduğu gibi rahat ve şık hissettiren tasarımlar yapmak amacımız.

Tasarım yaparken nelerden ilham alıyorsunuz?

Tasarımlarımızı yaparken, günlük yaşantılardan, trendlerden ve akımlardan ilham alıyoruz. Örneğin artık yalnızca kusurları örten değil daha cesur kıyafetler tercih ediliyor. Biz de bu yönde ilerliyor olacağız.

RÖPORTAJIN TAMAMI ALEM'DE.

PAYLAŞ