SILVIA TCHRASSI İLE BİR ARAYA GELDİK

16.05.2019 15:20:55

Silvia Tcherassi adına aşina olduğumuz ama pek de yakından tanımadığımız bir tasarımcıydı. Ta ki, geçtiğimiz haftalarda Vakko Zorlu’da yeni koleksiyonunun tanıtımını gerçekleştirene kadar...

Lara MUTLU - lara.mutlualem.com.tr 
Fotoğraf: Ertan DEMİRBİLEK

Moda sektörüne ilk adımı nasıl attınız?
İç tasarım bölümünden mezun olduktan sonra egzotik malzemelerden yapılmış aplikler ile süslenmiş tişörtler üzerine denemeler yapmaya başladım. Arkadaşlarım bunlara bayıldı ve kendilerine de yapmamı rica ettiler. Birden başka şehir ve ülkelerden insanlar da aramaya başladı. Bu tam bir başarıydı! Ardından tişörtleri tamamlamak için parçalar tasarladım. Doğal ve organik bir şekilde aynı anda hem vizyon, hem koleksiyon, hem de marka geliştiriyordum. Parçalarımın ne kadar popüler olduğunu fark ettiğimde, pişman olmadığım bir karar olarak tamamen modaya odaklanmaya karar verdim.

Stil DNA’nızı nasıl tanımlıyorsunuz?
Tasarıma yaklaşımım günlük lüks odaklı. Sakin ve rahat bir zarafete, gösteriş olmadan inanıyorum.

Peki, yeni koleksiyonunuz? İlham kaynağınız neydi?
İlkbahar-Yaz 2019 koleksiyonum bohem stile yaratıcı ve güncel bir yaklaşım. Kendisini 70’lerin Fransız bohem ruhuyla özdeşleştiren bir kadından ilham aldım ama bir yandan da bugünün Paris’inin tadını çıkarmaya da hazır.

Kimlerin üzerinde rastlıyorsunuz tasarımlarınıza?
Ürdün Kraliçesi Rania, Yunanistan Prensesi Olympia, Yunanistan Prensesi Tatiana, Jennifer Lopez ve Dua Lipa gibi pek çok isim.

Sırada ne var?
Çok yakında heyecan verici bir iş birliği ilan edeceğim. Ayrıca bir parfüm serisinin gelişimi şu anda en önemli önceliklerimden biri. Parfüm yaratma sürecinden ve Tcherassi Hotel’in olanaklarını kullanmaktan çok keyif aldım ve tam bir koleksiyon oluşturmaya hazırım.

Moda endüstrisinin geleceği hakkında ne düşünüyorsunuz?
Moda daima evrim geçiriyor. Şu an bir düzeltme modundayız. Zarafet ve kadınlığa dönüş hissedebilirsiniz. Sektör, her zaman rekabetçi ve zordur ve yalnızca gerçek ve bağımsız bir vizyonu olan markaların üstünlükleri için daha fazla fırsat var.

PAYLAŞ