DUBAI EXPO 2020'YE ÖZEL İNTERAKTİF ŞİİR PAVYONU

13.11.2018 15:05:35

Dubai Expo 2020’de yer alacak İngiltere Pavyonu’nun tasarımını, İngiliz sanatçı ve tasarımcı Es Devlin üstleniyor. ‘Poem Pavilion/Şiir Pavyonu’ olarak adlandırılan yapı, kadın bir tasarımcının elinden çıkan ilk İngiltere Pavyonu olma özelliğini taşıyor.

Berin SOMAY – [email protected]

Yapay zeka teknolojisinin kullanılacağı yapı, ziyaretçilerin de katkısıyla LED ekranlardan Arapça, Çince, Fransızca ve İngilizce şiirler yansıtacak. 
 

20 metre yüksekliğindeki koni şeklindeki pavyonun tek bir noktasından dışarı uzanan LED ekranlı sütunlar, dairesel bir dış cephe oluşturuyor. Ziyaretçiler, pavyonun içine girerek mekanı da deneyimleme fırsatını elde edecek. Devlin’in İngiltere Pavyonu için tasarladığı konsept, fizikçi Stephen Hawking'in 2015 yılında başlattığı ve gelişmiş uygarlıklarla karşılaşırsak, insanlığı temsil edecek dijital mesajlar yaratmaya davet eden ‘Breakthrough Message’ projesinden ilham alıyor. Es Devlin’in 2018 Londra Tasarım Festivali kapsamında Trafalgar Meydanı’nda sergilenen kırmızı aslan heykeli de benzer bir teknik kullanılarak tasarlanmıştı. Aslan heykelinin açık ağzının içine yerleştirilen LED ekran, yapay zeka ile üretilen şiirleri yansıtıyordu. 

PAYLAŞ