RÜYA GELİNLİKLER İÇİNDE SAADET IŞIL AKSOY

29.01.2020 10:19:00

Şimdilerde anne olmak için gün sayan Saadet Işıl Aksoy, Şubat ayında moda sahnesine merhaba diyecek olan gelinlik markası Rowley Hesselballe London'ın heyecanına ortak oldu.

Röportaj: Ayça BARUT TANMAN
Fotoğraflar: Koray PARLAK
Styling: Nazlı KAYRAN
Saç: İbrahim ZENGİN
Makyaj: Ali Rıza ÖZDEMİR

Dostlukları 10 yıl önce London College of Fashion’da başlayan Rosie Rowley ve Canan Hesselballe, ünlü bir moda markasında birlikte çalıştıktan sonra hayallerinin peşinden gitmeye karar verdiler. 4 Şubat’ta modaseverlerle buluşacak Rowley Hesselballe London, geleneksel gelinlik randevusunu tek bir tuşla evlere taşıyan online bir marka. Zarif ve modern tasarımların başrolde olduğu gelinlik markasının kampanya yüzü ise şimdilerde anne olmak için gün sayan başarılı oyuncu Saadet Işıl Aksoy. 20 yıllık arkadaşı Canan Hesselballe’nin heyecanına ortak olan Aksoy’un büyüleyici kareleri ve markanın hikayesiyle baş başa bırakıyoruz sizi.

Rowley Hesselballe’nin hikayesini sizden dinleyebilir miyiz?
Rosie Rowley: On yıl önce London College of Fashion’daki ilk günümüzde tanıştık ve yakın arkadaş olduk. Londra merkezli bir moda markasında satın almacı olarak beraber çalıştık. Çılgın moda dünyasında birlikte çalışıp, birbirimizin aklını koruyabildiğimiz için çok şanslıydık. Kendi markamızı hayata geçirmenin hayalini kurduk gecelerce. Yaklaşık 10 yıl boyunca kadın giyimde çalışıp kendi ekiplerimizi yönettikten sonra tutkumuzu kendi markamıza yönlendirmek için doğru zamanın geldiğine karar verdik. 4 Şubat’ta, tanıştıktan 10 yıl sonra, iki moda okulu öğrencisi markaları Rowley Hessellballe ile yeni büyük maceralarına başlayacak.

Markanın DNA’sını nasıl tarif edersiniz?
Canan Hesselballe: Markamızın merkezinde İstanbul’daki güzel imalatlarla yüksek kalitede tasarımlara imza atmaya olan inancımız yatıyor. Her tasarımın gerçek kadınların ölçülerine ve bedenlerine hitap etmesini, uymasını ve iyi hissettirmesini istiyoruz. Markamız ulaşılabilir lüksü tüm dünyadan kadınların kapısına getirmeyi hedefliyor. Kadınlar tarafından kadınlar için yaratılmış bir marka.

Nelerden ilham alıyorsunuz?
R.R: Moda endüstrisine olan sevgimiz ve tutkumuz Rowley Hesselballe London’ı hayata geçirmemiz konusunda kesinlikle bize ilham verdi ama en büyük esin kaynağımız hayatımızdaki kadınlar. Bizi büyüten, beraber çalıştığımız, onlardan bir şeyler öğrendiğimiz, yol göstericimiz olan ve hayallerimizin peşinden gitmemiz için bizi etkileyen güçlü kadınlar.

Tasarımlarınızın öne çıkan özellikleri neler?
C.H.: İlk koleksiyon modern ve minimal tasarımlar etrafında şekilleniyor. Güzel ipekler, danteller ve şifonların eşlik ettiği romantik ve zarif silüetler… Drape ve pli detaylarına odaklanan, farklı vücut tiplerini daha da güzel gösteren tasarımlar hazırlamak istedik. Kadınların tekrar tekrar giyecebileceği zamansız tasarımlar sunmak istedik.

Şimdilerde herkes online alışveriş yapıyor ama internetten gelinlik almak yeni bir deneyim. Online bir gelinlik markası kurmaya nasıl karar verdiniz?
C.H.: Gelinlik alışverişine daha fazla seçenek ve ulaşılabilirlik getirmek istedik, kadınların geleneksel gelinlik randevusunu bir tuşla evlerine taşıyabilecekleri bir deneyim. Gelin adaylarına bazen stresli bir duruma dönüşebilen bu özel anı evlerinin konforunda yaşama fırsatı verdik. Bazen kadınların tam olarak ne isteyip ne istemediğinden emin olduğunu, randevular için zamanının olmadığını da biliyoruz; bu yüzden bu gelinlere kapılarına hızlı teslimatla kolay bir çözüm sunuyoruz. Londra merkezli tasarımlarımızı Türkiye’nin ve dünyanın her yerine ulaştırmak istiyoruz.

Tasarımlarınız son derece zarif ve bir o kadar da modern. Geleneksel gelinliklerin modası geçiyor mu sizce?
C.H.: Kesinlikle hayır! Geleneksel gelinlik pazarının ne kadar önemli olduğunu biliyoruz ve zaten var olan şeye yeni bir boyut eklemek istedik. Geleneksel gelinlik showroom’larında sade ve modern stillere rastlamak zor, o yüzden Rowley Hesselballe’de elbise ve tulum çeşitlerimizle kadınlara yeni bir deneyim sunmak istiyoruz. Tasarımlarımız düğün sürecindeki prova yemeği ya da “after party” gibi etkinlikler için de uygun.

Kökeniniz tasarımlarınızı nasıl etkiliyor?
R.R.: London College of Fashion’daki eğitimimiz ve satın almacı olarak çalıştığımız dönemde edindiğimiz bilgi ve tecrübeler bizi modern gelinlerin ve kadınların ihtiyaçlarını anlayan bir marka yaratmaya itti. İskoçya ve Türkiye gibi farklı kültürlere sahip iki ülkede yetiştiğimiz için dünyadaki kadınların değişik zevkleri olduğunu anlıyoruz. Bu nedenle farklı kökenlerimizi göz önünde tutan bir koleksiyon hazırlamak istedik. Örneğin hafif şifon ve ipeklerimiz Bodrum’daki romantik plaj düğünleri, uzun kollu dantel ve daha ağır krep elbiselerimiz İskoçya’daki masalsı kale düğünleri için ideal.

Gelinliği tamamlayacak en önemli aksesuarı seçmenizi istesem… 
C.H.: Çarpıcı bir saç aksesuarı olmalı. Çıkarılabilir bir duvağı olan incilerle 
süslü saç bandımız Jana kesinlikle 
doğru bir seçim.

İstediğiniz bir ünlü için gelinlik tasarlama şansınız olsa, kimi seçerdiniz?
R.R.: Jennifer Lopez için tasarım yapmayı çok isteriz; doğal kıvrımlarını ve kadın gücününün altını çizmesini seviyoruz!

RÖPORTAJIN DEVAMI BU HAFTA ALEM'DE. 

PAYLAŞ