NESLİŞAH YILMAZ İLE MODA DOLU

14.03.2018 17:39:58

Barrus markasının yaratıcısı Neslişah Yılmaz ile bir araya geldik. Konumuz elbette ki, moda, stil ve pek tabii tasarımdı!

Lara MUTLU - [email protected]
Fotoğraflar: Pınar GEDİKÖZER

Barrus, dört yıl önce kuruldu. Küçük yaşlarda aileden neredeyse genetik olarak bana geçen tasarım tutkusunu oldukça zorlu bir lisans ve yüksek lisans eğitim süreci ve çeşitli staj tecrübeleri ile kariyer haline getirdiğim günlerde CEO’muz Volkan Hidayetoğlu ile yollarımız kesişti” diyen Neslişah Yılmaz tasarım ve stil yolculuğunu anlattı.

Tasarımlar için neler size ilham veriyor?
Eğitimli bir Türk tasarımcı olarak, Bursa’da doğmuş olmamı da sayarsak, ilham kaynaklarım oldukça zengin aslında. Bir yandan zengin kültürümüz, bir yandan sanatın her kolu, doğa, çevremde olup biten her şey benim için ilham kaynağı haline geliyor. Tabii oldukça hassas bir denge ve süreç var yaptığım işte. İlham, trendler ve teknik, bir potada doğru formülle eridiği zaman kendine özgü ve etkileyici bir sonuç çıkabiliyor ortaya.

Tasarım mottonuz nedir?
Yerel kültürümüzü modern moda formlarına kendimi içine katarak uyarlamak, yani dünyanın herhangi bir yerindeki Barrus kadınını bambaşka bir tasarımla buluşturabilmek.

Tasarımlarınızı kimlerin üzerinde görmek isterdiniz?
Biz Barrus tasarımlarını bağırmayan ihtişam olarak tanımlıyoruz, bu bağlamda Cambridge Düşesi Catherine (ki stil danışmanları ile çalışıyoruz şu anda), Cate Blanchett, Jennifer Connelly ve zaman makinesine erişimim olsaydı Grace Kelly ve Rita Hayworth tasarımlarımı üzerinde görmeyi hayal ettiğim kadınlar olarak öne çıkıyor. Ancak şunu eklemem gerekir ki, özel günlerinde Barrus tasarımları ile kendini eşsiz hisseden her kadın bizi en az ünlülerin Barrus tercih etmesi kadar mutlu ediyor.

Stilinizi nasıl ifade edersiniz?
Spor şık giyinmeyi tercih ediyorum. Gün içinde yoğun olduğum için rahatlığımdan vazgeçmeden, şık parçalar seçiyorum. Bugüne kadar duyduğunuz en iyi stil tavsiyesi nedir? Payet etekleri kazaklarla ya da gömleklerle kullanmak hem günümüzü şıklaştırıyor, hem gecemizi sporlaştırıyor.

Mücevherlere ne kadar meraklısınız? En çok ne takmayı tercih edersiniz?
Bir kadının olması gerektiği kadar meraklıyım. Çok ağır modellerden ziyade günlük hayatta ya da özel bir gecede tercih ediyorum. Değişik şekillerde olan birkaç tane kolye ve yüzük takmayı seviyorum. 

Koleksiyonlarını merakla takip ettiğiniz favori tasarımcılarınız kimler?
Yakın zamanda kaybettiğimiz Azzedine Alaia, Elie Saab, Zuhair Murad ve Erdem koleksiyonlarını yakından takip ettiğim tasarımcılar.

PAYLAŞ