MODA KADINI BANU BÖLEN

21.03.2018 11:58:59

27-30 Mart günleri arasında gerçekleşecek MBFWI öncesi MBFWI Moda Direktörü Banu Bölen ile bir araya geldik. Konumuz elbette moda haftalarıydı...

Lara MUTLU - [email protected]/Fotoğraflar Pınar GEDİKÖZER

MBFWI’de bu sezon 34 tasarımcı koleksiyonlarını sergileyecek. Bölen ile bu yoğun katılımı ve çok daha fazlasını konuştuk.

MBFWI’de bu yıl ne gibi yenilikler var? Sizi en çok ne heyecanlandırıyor?
Biliyorsunuz, 10. sezonu geride bıraktık. Geçmişi tekrardan bir hatırlayalım diye Mercedes-Benz ile beraber harika bir kitap hazırladık. Gerçekten sayfalara bakınca gözlerimiz doluyor. Yine hem MBFWI da, hem de Türkiye’de ilk defa gerçekleşen bambaşka bir projemiz var. Onu da moda haftasının açılış gününe koyduk. Moda haftasının vazgeçilmez isimleri ‘Moda Haftasının Portreleri’ adı altında çok sevgili Tamer Yılmaz’ın Samsung Galaxy S9 ile çektiği muazzam fotoğrafların sergisiyle başlıyoruz. Tasarımcılardan DJ’lere, modellerden PR ekibimize tanıdığınız yüzleri ölümsüzleştirdik. Mercedes-Benz bu sezon hem Sudi Etuz’u destekliyor hem de Tiflis’ten bir tasarımcımız var Atelier Kikala. Koleksiyonları çok heyecan verici. Bu sezon Negri Firman adlı yabancı moda PR şirketi ile anlaştık. Dolayısıyla hem güçlü influencer’lar hem de önemli yayınlardan editörler MBFWI’ı izlemeye geliyor olacak.

Bu yıl MBFWI’ye ilk kez katılacak isimler var mı?
Atelier Kikala, Urun, Gökhan Yavaş, Exquise ve tabii ki IMA New Gen tasarımcıları.

Sizce bir defilede en az koleksiyon kadar önemli olan şey nedir?
Koleksiyonla sunumun birbirine oturması ve sunum biçiminin koleksiyon ruhunu yansıtması. Bu, etkiyi 10’a katlıyor bence. Başta müzikler olmak üzere. Bir de doğru front row çok önemli.

Alternatif moda haftalarından başka hangilerini beğeniyorsunuz?
Tiflis moda haftası çok konuşuluyor. Nasıl buluyorsunuz? Evet, Tiflis’e yoğun bir ilgi var değil mi? Tasarımcıları güzel gerçekten.

MBFWI sizce hala “alternatif” bir moda haftası mı?
Genç ve yenilikçi olması önemli bir kimlik bence. İstanbul her ne yaşanırsa yasansın önemli bir destinasyon. Dolayısıyla özellikle her geçen gün güçlenen bölge için önemli bir alternatif. Yabancı basın ve satın almacıların da gözü, kulağı ve kendileri burada.

MBFWI süresince gününüzü nasıl organize ediyorsunuz? Bir gününüz nasıl geçiyor?
Akışına bırakıyorum. Her saniye dolu. Her şeyi anlatacak olsam tüm dergiyi bana ayırmanız gerekli.

En unutamadığınız MBFWI anınız nedir?
10 günde yetiştirdiğimiz Kuruçeşme Arena’daki MBFWI çadırı. Bir gün önce çıkan fırtınada çadırın tavanının çökmesi; tüm gece çalışılarak çadırın mucizevi şekilde yeniden hazırlanması; ertesi gün ve tüm hafta havanın açması ve en unutulmaz haftalardan birisini gerçekleştirmemiz.

PAYLAŞ