İSTANBUL YALILARINI NEVBAHAR KOÇ VE İREM KINAY'DAN DİNLEYİN

17.01.2018 14:18:44

Birçoğumuzda merak ve hayranlık uyandıran Boğaz’ın 20 yalısının kapılarını aralayan ve Emre Güven’in objektifinden en özel kareleri Bosphorus Private kitabında bir araya getiren Nevbahar Koç, “Bosphorus Private benim gördüğüm bir rüyaydı” diyor ve birlikte yola çıktığı Assouline Türkiye marka sahibi İrem Kınay ile Boğaz’ın büyüsünü ALEM okuyucularıyla paylaşıyor.

Röportaj: Ceylan YENİACUN ŞİMŞEK - [email protected]

Gabriela Palatchi, Ediz Elhadef, Rahmi Koç, Berrak Barut ve Aylin Saruhan gibi birçok isim Nevbahar Koç’un küratörlüğünü yaptığı Bosphorus Private kitabında buluştu. Assouline Türkiye marka sahibi İrem Kınay kitabın hazırlık sürecinde çok güzel anılar biriktirdiklerini belirtiyor ve “Geçtiğimiz kış, korkunç kar yağışı olduğu gün İstanbul’u bembeyaz görünce bu fırsat kaçmaz diyerek kendimizi bir şekilde Aliye Simavi’nin evine attık ve çok keyifli bir çekim yaptık.” diyor.    

Bu kitap için bir araya gelişiniz nasıl oldu, hep düşündüğünüz bir şey miydi?
Nevbahar Koç: Bosphorus Private benim gördüğüm bir rüyaydı.  Bunun gerçekleşmesi için İrem’in kitap tecrübesi ve fikirleri çok önemliydi.  Kitabın doğru çerçeveye oturtulup, global beğeni alacak şekilde ilerlemesi çok önemliydi.  Keyifli bir süreç ve harika bir ekip çalışması oldu. 
İrem Kınay: Öncelikle belirtmek isterim ki Nevbahar ile çalışmak çok keyifliydi. İstediğimiz mesaj ve kitabın bakış açısını beraber belirledik. Kitapta yer alan evlerin seçimini Nevbahar yaptı.  Uygulama tarafında Emre Güven ile beraber tam bir ekip çalışması gerçekleştirdik. 

(Emre Güven, Belma Simavi, Nevbahar Koç, İrem Kınay)

Bosphorus Private’ın içeriğinden bahseder misiniz?
Nevbahar Koç: Senelerce yurt dışından gelen misafirlerimizi Boğaz’da ve evimde ağırladım ve her seferinde Boğaz’ın büyülü etkisine şahit oldum. Bu kitap ile vermek istediğim duygu da bir misafir olarak Boğaz’da ağırlanmaktı. Bosphorus Private Boğaz’ı farklı bir bakış açısıyla yansıtan küçük bir kesit. 

Kitapta öne çıkan detaylar neler?
İrem Kınay: Bu kitap İstanbul’dan birçok insanın samimiyetini ve emeğini içeriyor.  Bu kolektif enerji İstanbul’u çok güzel bir şekilde temsil ediyor.

Bu kitabın hazırlık sürecinde etkilendiğiniz ve bizimle paylaşmak istediğiniz bir anı var mı?
Nevbahar Koç: Süreç İrem ile bir araya gelerek kitabın bakış açısını belirlemekle başladı. Sonrasında Assouline ekibinin bu konudaki tartışmasız uzmanlığı ve deneyimi sayesinde her şey çok planlı bir şekilde ilerledi. Tüm bu sürecin içinde birebir yer almak ve deneyimlemek beni çok heyecanlandırdı ve harika bir anı oldu. 
İrem Kınay: Her çekim bizim için işin en keyifli bölümüydü. Kitapta yer alan herkesin samimiyeti ve desteği olmadan bu proje gerçekleşemezdi. Hazırlık süreci bize çok güzel de anılar kazandırdı... Mesela geçen kış, o korkunç kar yağışı olduğu gün İstanbul’u bembeyaz görünce bu fırsat kaçmaz diyerek kendimizi bir şekilde Aliye Simavi’nin evine attık ve çok keyifli bir çekim yaptık.

                                                              Röportajın tamamı bu hafta ALEM'de...

PAYLAŞ