İLHAMINI GEÇMİŞTEN ALIYOR

02.04.2018 17:24:02

Iris + Ivy markasının yaratıcıları Aslınaz ve Burcu Kazaz kardeşler, geçmişten aldıkları ilhamla tasarladıkları zamansız mücevherleri anlatıyor.

Lara MUTLU - [email protected] / Fotoğraflar: Pınar GEDİKÖZER

Tasarımlarımızda sadece altın, pırlanta ve değerli taşları kullanıyoruz” diyen iki kız kardeş Aslınaz ve Burcu Kazaz, yarattıkları Iris + Ivy markasıyla kısa sürede büyük beğeni topladı. Biz de onları daha yakından tanımaya karar verdik ve tasarımlarını mercek altına aldık.

Tasarım yapmaya ne zaman, nasıl başladınız?
Aslınaz Kazaz: Aslında küçüklüğümden beri mücevhere ilgim büyüktü. Anneannemin ve onun annesinin takılarından hep çok etkilenirdim. Üniversiteden sonra kariyerimi mücevher üzerine kurmaya başladım. Böylece bu serüven ortaya çıkmış oldu. Iris + Ivy’nin tasarımlarını ben yapıyorum. Tasarımlara kardeşimin de ufak katkıları oluyor. Ustamızın dokunuşlarıyla beraber ortaya işçiliği sağlam mücevherler çıkıyor.
Burcu Kazaz: Ben şu anda yıllardır iletişim alanında edindiğim tecrübeleri kendi markamıza aktarıyorum. Zevk ve bakış açısı olarak ayrıştığımız noktalar genelde oluyor ama bu bizim daha çok işimize yarıyor. Birimiz daha görsel diğerimiz ise daha sözel. Böylece farklı açılardan bakarak birbirimizi tamamlıyoruz.

Tasarımlarınızın en büyük farkı nedir?
A.K: Tarihten ve mitolojiden aldığımız ilhamı modern çizgilerle tasarımlarımıza yansıtarak yalın, minimal mücevherlere hayat veriyoruz. İçimizdeki hazineyi dışarı çıkarmak için kimi zaman tek ihtiyacımız olan şey cesaret. Bazen daha önce hiç takmayı düşünmediğimiz, üzerimizde hayal edemediğimiz bir mücevheri takma cesareti göstermek kendimizi özgüvenli ve mutlu hissettirebilir. Mücevherin zamansız ve vazgeçilmez olduğuna inanıyoruz. Zamansız olduğu için de kalıcılığı bulunuyor. Mücevherlerin yaşandıkça, kullanıldıkçadaha da kişiselleştiğini ve anlam kazandığını düşünüyoruz. Bu nedenle mücevher tasarlamak, mücevhere hayat vermek bizim için iz bırakmak anlamına geliyor.

Sizce her kadının mücevher kutusunda olması gereken parça nedir?
B.K: Boy boy ve farklı kalınlıkta altın zincirler, halka küpeler, yakut ve pırlantalı şövalye yüzükler.

Takıları kullanma stiliyle beğendiğiniz isimler var mı?
A.K: Birçok farklı stili uyumlu bir şekilde kullanan isimleri beğeniyoruz. Leandra M.Cohen, Negin Mirsalehi gibi isimleri sayabiliriz.

Tasarımlarınızı kimlerin üzerinde görmek sizi mutlu eder?
B.K: Sienna Miller’ın tarzını çok beğeniyoruz. Kurallara bağlı kalmayan, retro ve moderni birlikte çok iyi kullanan bir tarza sahip.

Tasarımlarınız için neler size ilham veriyor?
B.K: Iris + Ivy kadını, kurallara bağlı kalmayan, retro ve moderni birlikte çok güzel kullanan bir tarza sahip.

Verebileceğiniz en iyi stil tavsiyesi nedir?
A.K: Zamansız ve klasik parçaları trend tasarımlarla harmanlayarak kullanmak. Kolye, küpe, yüzük...

Sizin favoriniz hangisi?
A.K: Açıkçası kolye küpe ve yüzük hepsi favorim. Hepsini uyumla kombinlemek en sevdiğim şey.
B.K: Günlük hayatta benim için vazgeçilmez aksesuar küpe ve kolye. Kolyeleri üst üste takmak en sevdiğim şey. Yaz aylarında ise bir sürü bileklik diyebilirim.

PAYLAŞ