DEMET SABANCI ÇETİNDOĞAN'IN YILBAŞI SOFRASI

20.12.2018 11:17:57

Demet Sabancı Çetindoğan, yeni yıla Türkiye’de girecek misafirleri için harika bir sofra kurdu. Sabancı’ya, “Bu masada kimi ağırlamak isterdiniz?” diye sorduğumuzda ise yanıtı Atatürk oldu.

Lara Mutlu - [email protected] / Fotoğraflar Fevzi ONDU

Bu yılbaşı sofrası için nereden ilham aldınız? 

Türkiye’de  yaşayan yabancı misafirlerimi minik gruplar halinde yılbaşı yemeği vermek istedim. Onların kültürleri yemekleri, kurabiyeleri, içecekleri ile özledikleri tatları ve aile ortamını yaşatmak buradaki amaç.Misafirleriniz yabancı olunca ülkelerine göre yeni yıl menüsü birbirinden çok farklı. Bunlara  hassasiyetle dikkat ediyorum tabi ki... Bugünkü sofram Alman, Hollanda ve İsviçreli misafirlerim için. Ülkelerinde, evlerinde yeni yılı kutlarken güne özel dekoratif ürünler kullandıkları için bende bu hoş geleneği soframa yansıtmak istedim. Kekler, farklı ekmekler, sıcak içecekleri sunum şekilleri ve sofra süsleme temalarında onların evlerinde hissedeceği ve kültürlerine uygun olacağı şekilde düzenlenledim. Ülke menülerine uygun, Türk  tatlarından bir şeyler de ilave ettim.

Bu sofrada geçmişten ya da günümüzden kimleri ağırlamak, ne üzerine sohbet etmek isterdiniz? 

Ulu Önder Atatürk’ü ağırlamak isterdim. Mutlaka yemek masasının yanına kara tahtasını, masaya minik not defterleri koyardım. İyi kavrulmuş sarı leblebisi, haşlanmış kuşkonmaz mutlaka olurdu yemekte... Düşünsenize muhteşem bir hayal. Sohbetimiz tabii ki Türkiye ve dünya olurdu.
Sanırım bir de dünyanın en zarif kadını Grace Kelly’yi ağırlamak isterdim. Sohbet konumuz mutlaka zarafet ve stil olurdu.

Röportajın tamamı bu hafta ALEM'DE!

PAYLAŞ