EN ŞIK SOFRA TASARIMLARI

25.05.2018 16:31:38

Put-On markasının yaratıcısı Esra Armağan ile evinde bir araya gelerek tasarımlarını ve şık bir sofra kurmanın altın kurallarını konuştuk.

Lara MUTLU - [email protected] 
Fotoğraflar Merve AĞAZAT

Renklere, dokulara ve tasarıma olan tutkusunun peşinden giderek Put-On markasını yaratan Esra Armağan, “Özellikle sofra düzenlemesi yaparken hep Amerikan servisi, peçete ve masa örtüsü tasarımlarının yetersizliği dikkatimi çekmiştir. Put-On bir anlamda bu boşluğu dolduruyor” diyor ve ekliyor, “Eğitimim ve aile işimiz turizm ve otelcilik üzerine. Misafir ağırlama her zaman hayatımızın önemli bir parçası oldu. Bu nedenle sofra tasarımının ve kültürünün hayatımdaki yeri de büyük.”  

Sizce şık bir sofra kurmanın altın kuralı nedir?
En önemlisi bence sofraya samimi bir dokunuş katmaktır. Detaylar işin içine girince bazen karmaşık ve kalabalık bir görüntüye sebep olabilir.

Sofra hazırlarken dikkat edilmesi gereken detaylar neler?
Masanıza göre şık bir yemek takımı seçimi sonrasında sofranızda kullanacağınız parçaları en iyi şekilde gösterecek detaylar seçmek. Masa örtüsü kullanmak istemiyor ve “Masanın rengini ve şeklini seviyorum” diyorsanız, Amerikan servisi ve peçete uyumu ya da runner ile şık ve göze çarpan bir masa düzenleyebilirsiniz. Sofra dizimi, tema belirleyerek sofranın konseptini hazırlayarak, çiçekler, şamdanlar ve mumlar ile süsleyerek sade ve büyüleyici sofralar hazırlayabilirsiniz.

En çok hangi tasarımlar talep görüyor?
Zarif, romantik ve gösterişli modern ‘mix & match’ tasarımlarım.

Tasarımlarınızda hangi kumaşları kullanıyorsunuz?
Keten ve koton ağırlıklı kumaşlar tercih ediyorum.

PAYLAŞ