NEPAL'DEN EVİNİZE EL YAPIMI HALI

25.05.2018 16:39:47

Metrekare Halı, tamamen doğal malzemelerden ürettiği orijinal halılarıyla sadece Türkiye’de değil, dünyada da beğeniyle takip ediliyor.

Berin SOMAY – [email protected]
Fotoğraf Ertan DEMİRBİLEK

1996 yılından beri sektörün içinde olan Metrekare Halı, Türkiye’nin yanı sıra Amerika, İngiltere ve Avustralya’ya toptan satışlar yapıyor. Müşterilerinin zevk ve yaşam alanlarına göre modern halı tasarımları yapan Metrekare Halı, 12 sene önce Maçka’da açtığı mağazasında hizmet veriyor. Kişiye özel, vintage ve natürel koleksiyonlarıyla da dikkat çeken marka, kullanım alanlarına göre en şık ve fonksiyonel ürünlerini müşterisiyle buluşturuyor. 

Tibetli dokuyucuların elinden
Metrekare’nin tüm halıları, Nepal’deki kendi atölyelerinde, Tibetli dokuyucular tarafından üretiliyor. Yünün ip haline gelmesi, boyanması, yıkanması ve deseni ortaya çıkarmak için yapılan oyma işçiliği gibi işlemlerin hepsi elde yapılıyor. Tüm koleksiyonlarda Himalaya ve Tibet yünleri, ipek, kenevir lifi, ısırgan otu lifi ve keten gibi farklı ve doğal malzemeler kullanılıyor. Çeşitli malzemelerin kullanılması, el halısına özgü hoş dokuyu yaratıyor. 

Kişiye özel üretim
Mimarları ve Yeşim Ketenci’nin hazırladığı tasarımlarıyla Türkiye’de dikkat çeken halı firmalarından biri olan Metrekare Halı, müşterilerinin kendilerini özel hissetmeleri ve yaşam alanlarını dönüştürmeleri için ortaya eşsiz tasarımlar çıkarıyor. Maçka’daki mağazalarında bulunan ürünlerin yanı sıra, müşterilerinin seçtikleri renk, desen ve malzemeye göre kişiye özel halı üreten Metrekare’nin Nepal ve Türkiye’deki sistemi özel üretim üzerine kurulu.

Ödüllü koleksiyon
Metrekare ekibinin üzerinde titizlikle çalıştığı ‘Ketenci’ koleksiyonu, Tibet yünü, ipek ve farklı malzemelerle Nepal’de üretilerek Türkiye’ye gönderiliyor. Her halıdan sadece bir tane olan koleksiyonda, en çok metalik ve bakır tonları kullanılıyor. New York ve Londra’daki prestijli müzayede evlerinde bulunan antika halılardan esinlenilerek tasarlanan ‘Ketenci’ koleksiyonu, yakın zamanda New York’ta düzenlenen Rug Show’da ödül aldı. Koleksiyon, Türkiye’deki Metrekare mağazasının yanı sıra, Amerika’daki showroomlarda da sergilendi. 

Yeşim Ketenci ve Metrekare ailesi
Markanın kurucusu Yeşim Ketenci, vaktinin çoğunu Metrekare’de geçirerek, halıların boyanmasından yıkanmasına kadar en ince detayla ilgileniyor. Müşterileriyle birebir iletişim halinde olan Ketenci, Metrekare’nin giderek büyüyen bir aile olduğunu ve müşterilerin adeta ailenin bir parçası haline geldiğini dile getiriyor. 

PAYLAŞ