EVDEKİ SESSİZ CANLILAR

25.09.2019 17:57:38

“Bitkiler, doğru bakımla bulundukları mekanlara pozitif enerji katar” diyen peyzaj mimarı ve floral stilist Selen Tanyeri, şehre döndüğümüz bugünlerde ev bitkilerinin bakımı için öneriler veriyor.

Lara MUTLU - [email protected] / Fotoğraflar: Getty Images

 

 

Bu sonbahar, konuşmasa da sizi daima dinleyen bir ev arkadaşı edinmek niyetindeyseniz bitki severler kulübüne hoş geldiniz. Tam da mevsim geçişi döneminde, bir bilene ''İşe nereden başlamalı ve nelerden kaçınılmalı?''
diye sorduk.

 

İlk kez evinde bitki yetiştirecek birine hangi bitkileri almasını önerirsiniz?

İlk bitkinizi seçerken hevesinizin kırılmaması için oyunuzu daha dayanıklı türlerden yana kullanmalısınız. Aynı zamanda da bakımı yok denecek kadar kolay olmalıdır. Bitkiniz mutlu, siz mutlu ve mekanın enerjisi de mutlu olur! Bu nedenle işe, Succulent türler ile başlamanızı tavsiye ederim. Kısa köklü bu bitkilerin bakımları oldukça kolay; haftada bir sulamanız yeterli. Hemen masanızın üzerine bir saksı içinde birden fazla bu tür bitkileri yan yana getirin. Farklı formda ama aynı isteklere sahip Succulent tasarımlar oldukça dekoratif bir görüntü verir. İşi biraz daha büyütmek istiyorsanız ise sarmaşık türleri, deve tabanı, kılıç gibi yeşil yapraklı bitkileri listenize ekleyebilirsiniz.

 

Mevsim geçişlerinde bitkilere nasıl bir bakım uygulanmalı?                 

İç mekan bitkileri için mevsim geçişlerinde değil de; bahar döneminde genel bir bakım uygulanmalı. Toprak besin değerleri kontrol edilmeli, saksı değişimleri de yine baharın ilk günlerinde yapılmalıdır. Bitki kök sistemi geliştiği için bulunduğu saksı dar gelebilir. Bu da gelişimini olumsuz yönde etkiler. Genel olarak dört mevsim ise bitkilerin özelliklerine göre bakımları uygulanmalıdır.

 

Kişisel olarak bakmayı en sevdiğiniz ev bitkileri neler?

Ben salonumda tavandan sarkan saksılar kullanıyorum. Bu görüntüye de en çok aşk merdivenini yakıştırıyorum. Coşkulu bir şekilde etrafa dağılan yaprakları, blok halinde yeşil bir görüntü oluşturuyor ve bu fışkıran yeşil bitki güzel bir enerji veriyor.

 

En az bakım isteyen iç mekan bitkileri hangileri?

Her bitki elbette bakım ister. Bakıldığını, sevildiğini bilen bitki de ayrıca mutlu olur. Bu duygularla bitkiniz daha sağlıklı bir görünüme kavuşur. Bitkilerle konuşmak çok doğru bir gerçek!

 

Evin farklı bölümlerine göre hangi bitkileri yetiştirebiliriz?

Evin dört bir yanında yeşil kuşak etkisi oluşturabileceğiniz bitki listesi mevcut. Mutfakta, sağlık otlarından küçük saksılar içinde fesleğen, nane, maydanoz gibi türler olabilir. Banyoda; kurdele çiçeği, bambu, orkide, aloe vera, beyaz çiçekli barış çiçeği, aşk merdiveni en dayanıklı türler listenize girebilir. Oturma alanında ise daha büyük saksılar içinde Kentia, Yucca, Zamioculcas, Areka, kılıç, deve tabanı, kauçuk olabilir. Aşk merdiveni ve küçük Bonsai Ficus türleri de daha küçük saksılarla salonunuzda dikkat çekecektir. Yatak odasında ise; Ficus Elastica, Chrysalidocarpus Lutescens, Nephrolepsis Exaltata, Sanseveria Trifasciata güzel bir yeşil görüntü yaratmanıza yardımcı olur.

 

RÖPORTAJIN TAMAMI BU HAFTA ALEM'DE. 

PAYLAŞ