DEKORASYONDA YENİ KEŞİFLER

24.05.2018 17:02:02

Yeni keşfettiğimiz ve tasarımlarına hayran olup bizzat tanışmak istediğimiz üç dekorasyon markasını yakın markajımıza aldık.

Lara MUTLU - [email protected]
Fotoğraflar: Doruk SEYMEN

Studio Fav
Duygu Karakaş

Studio Fav’ı kurmaya ne zaman, nasıl karar verdiniz?
Ortağım mimar İlkay Ala ile birlikte 2015 yılında kurduk. Ben tasarımcıyım. Markayı oluşturduktan sonra ilk başta aydınlatma tasarımları yaparak işe başladık, ardından devamı geldi. Şu anda 40 parçadan oluşan ve her geçen gün genişleyen bir koleksiyonumuz var.

Tasarımlarınız için neler size ilham veriyor?
Geometriden, günlük hayattan ve doğadan ilham alıyoruz. Özellikle doğal unsurları geometrik formlar ile soyutlamayı seviyoruz.

Tasarım motto’nuz nedir?
Yalın, zarif ve çarpıcı tasarımlar yaratmak. Pirinç ile mermer gibi gösterişli malzemelerin kullanımı ve farklı geometrik formlar ile şık güçlü duruşu olan tasarımlar yaratmaya çalışıyoruz.

En çok hangi malzemeleri kullanıyorsunuz?
Mermer, pirinç ve seramik.

MeI DesIgn
Naz Küçükserim

Mei Design’ı kurmaya ne zaman, nasıl karar verdiniz?
Kendi evim için ürettirdiğim aksesuar ve abajurlarım vardı. Bu aksesuarlarımı görüp beğenen arkadaşlarımın da motivasyonuyla “Acaba bunu bir işe mi çevirsem?” düşünceleri kafamda dönerken bir arkadaşımın “İlk siparişin benden, bu abajurlardan iki tane istiyorum” demesiyle hikayem başladı. 

Tasarımlarınız için neler size ilham veriyor?
Kendi evimi sıfırdan yaparken, evimdeki ihtiyaçlarım benim ilham kaynağımdı. Şimdi ise görünce çok beğendiğim mobilyalar ya da köşeler. Orayı hemen nasıl zenginleştiririm onu düşünmeye başlıyorum.

Tasarım motto’nuz nedir
Yalın ve şık.

En çok hangi malzemeleri kullanıyorsunuz?
Hemen hemen her aksesuarımda pirinç kullanıyorum diyebilirim. Sanırım şık duruşundan da çok ortama kattığı sıcaklığı seviyorum. Ahşap, cam, mermer de ürünlerimin temel malzemeleri. 

Favori tasarım objeniz hangisi?
Orange Baby abajur favorim. Enerjisine inanıyorum.

Zaim DesIgn StudIo
Melda Kazancı & Hamit Hamdi Kazancı

Zaim Design Studio’yu kurmaya ne zaman, nasıl karar verdiniz?
Melda KAZANCI: Tasarım eğitimimizi alırken kendi işimizi yapmak konusunda düşüncemiz zaten hep vardı. Amerika’da yüksek lisans yaparken düşüncelerimiz daha da netleşmişti. Eğitimimizi tamamladıktan sonra Türkiye’ye dönüp Zaim Tasarım Ajansı'nı açtık ve firmalara tasarım desteği sağlayarak hem yurt içi hem de yurt dışında faaliyet göstermeye başladık. Geçirdiğimiz son dört yılda ise alt markamız olan Zaim Design Studio için altyapı oluşturduk. 2018 yılı itibari ile de Zaim Design Studio’nun ilk ürünlerini satışa sunduk.

Tasarımlarınız için neler size ilham veriyor?
Hamit KAZANCI: İnsanlar ve kültürleri.

Tasarım motto’nuz nedir?
M.K.: Tasarımla ayrıcalıklı yaşam.

En çok hangi malzemeleri kullanıyorsunuz?
H.K.: Cam, gümüş, pirinç, bakır, ahşap ve mermer.

Favori tasarım objeniz hangisi?
M.K.: Desga adlı iki katlı servis ürünü.

PAYLAŞ