TASARIMCI SOHBETİ: GÜLÜM KIVIRCIK

12.04.2019 16:14:56

“Palto ve ayakkabınız kaliteliyse üzerinizdeki her şey öyle görünür” diyen Gülüm Kıvırcık ile yarattığı Paltoi markası üzerine konuştuk.

Lara MUTLU - [email protected] / Fotoğraflar Fevzi ONDU

Tasarladığı paltolar ile dünyanın en seçkin mağazalarında boy gösteren Gülüm Kıvırcık için tasarım yapmak çocukluk tutkusu. Öyle ki, tasarımcı ilk defilesini henüz 16 yaşındayken gerçekleştirmiş. Kıvırcık ile tasarımları üzerine sohbet ettik.

Tasarımcılık maceranız ne zaman, nasıl başladı?
16 yaşında İtalyan Lisesi’nde okurken, bir ilkokul adına Beykoz Konakları’nda düzenlediğimiz defile ile başladı. O yaşta 30 parçalık bir koleksiyon ile defile hazırlamıştım. Daha sonra tasarıma yeteneğim olduğuna karar verip işin yönetimi ve geliştirmesi için Milano’da eğitim aldım. Ardından İstanbul’a döndüm ve Paltoi markasını kurdum. 

Bu yolda yürüyeceğinize nasıl karar verdiniz?
Her zaman bu yolda ilerleyeceğimi biliyordum. 10 genç kızdan en az yarısının hayali moda tasarımcısı olmak, kendi markasını kurmaktır. Benim de öyleydi ve fakat benim çok şanslı olduğum bir nokta vardı; bu baba mesleğimdi, senelerin tecrübesi, kendi üretimimiz, fabrikamız... 

Tasarım motto’nuz nedir?
Her zaman kaliteli malzeme kullanarak, bir kadının içinde hem çok şık, hem de çok rahat edeceği ürünler tasarlamak. 

Hayatta size en çok ne ilham verir?
Hayallerim ilham verir. Ama bir yaprağın dokusu, bir koku, bir tablo, arkadaşlarım, yürüdüğüm yollardaki taşların deseni, dizilimi; siz açıksanız her şey size esin kaynağı oluyor.
Son koleksiyonunuzla ilgili sizi en çok heyecanlandıran şey nedir?
Respiro koleksiyonu, ikinci özel kapsül koleksiyonum. Bu koleksiyonda sanatı paltoya işledik. 
Sizce bir look’taki en önemli aksesuar hangisidir?
Palto ve ayakkabı. Onlar kaliteli, şık olduktan sonra üzerinizdeki her şey öyle durur.

PAYLAŞ