DİLEK HANİF'İN BAHÇESİ

14.12.2018 16:20:06

Dilek Hanif, ilham kaynaklarına bu kez botanik bahçelerini ekledi. ‘Botanik bahçesi, nasıl bir koleksiyonda canlanır?’ Hanif’e sorduk.

Lara MUTLU - [email protected]

Dilek Hanif, İlkbahar/Yaz 2019 Hazır Giyim Koleksiyonu’nu, CNR Fashionist’in gala gecesinde sergiledi. Defileden hemen sonra Hanif ile bir araya geldik.

Bu defileyle ilgili sizi en çok heyecanlandıran şey neydi?
Defileyle ilgili beni en çok heyecanlandıran nokta, bu defilenin ihracata yönelik ve daha çok yurt dışı iş potansiyelini hedefleyen bir iş birliği kapsamında gerçekleşiyor olmasıydı. Bugüne kadar birçok couture ve hazır giyim defilesi gerçekleştirdim ama bu defilede bizi izleyen kesim daha çok global satın almacılar. Hem ülkemiz adına hem kendi adıma, ihracatta daha ileri noktalara taşıyacak çalışmalar bunlar bu nedenle de çok kıymetli. CNR Fashionist’e ve defileye 72 ülkeden alıcılar katıldı, yaklaşık 15.000 sektör alıcısı fuarı ziyaret etti. Özel alım heyetlerinin de ağırlandığı fuarda 500 milyon dolarlık iş hacmi yaratıldı. Bu ülkemiz ve sektörümüz için önemli. Tam da bu nedenle beni son derece heyecanlandırdı defilem.

Koleksiyon için nereden ilham aldınız?
Botanik bahçesinde gördüğüm rengarenk çiçekleri pastel tonlarda koleksiyonuma yansıttım; parlak detayları ve renkleri nostaljik bir yaklaşımla kullandım. Fütüristik detayları minimalist şekilde vurgulamak istedim. Tasarımlarımı görenlerin kendilerini bir botanik bahçesinde hissetmelerini ve nostaljik günlerden bir yansıma hissetmelerini arzu ettim.

Hangi botanik bahçelerini gezmiştiniz?
Özellikle Paris Botanik Bahçesi, Parc Floral de Paris ve Şanghay Botanik Bahçesi en çok etkilendiklerim. 

Türkiye’nin moda konusunda nasıl bir süreçte olduğunu düşünüyorsunuz?
Türkiye özellikle son 10 yılda tekstil ve moda konusunda çok iyi noktalara geldi; bu tartışılamaz. Aynı zamanda moda tasarım konusunda da aynı başarıyı gösterdi. Ama tabii yapılması gereken şeyler olduğunu düşünüyorum. Öncelikle tekstil ve moda fuarlarının daha fazla olması gerektiğine inanıyorum. Dilek Hanif markası olarak Türkiye’yi yurt dışında katma değeri yüksek ürünlerle temsil ediyoruz. Bu fuara özel bir defile ile katılarak, yurt dışından gelen alım heyetlerine tekstildeki gücümüzü göstermekten mutluluk duyduk. Fashionist’in yakın gelecekte, yurt dışında gerçekleşen ve Dilek Hanif markası olarak katıldığımız fuarlar ayarında geniş kapasiteye sahip ve yüksek talep gören bir fuar haline gelmesini umuyorum. Bu anlamda Türk modasının dünyada hak ettiği yerde olması adına tüm ilgili kurumlarla birlikte eksiklerimizi yavaş yavaş tamamladığımız kanaatindeyim. 

PAYLAŞ