PABLO DEL VAL İLE ART DUBAİ'Yİ KONUŞTUK

23.11.2018 16:29:05

Her geçen yıl büyüyerek daha kapsamlı bir fuar haline gelen Art Dubai, Latin Amerika’dan Orta ve Güney Asya’ya, Afrika’dan Orta Doğu’ya, farklı coğrafyalardan sanatçıları bir araya getiriyor. Uluslararası sanat dünyasında önemli bir yere sahip olan Art Dubai’yi Artistik Direktör Pablo del Val’dan dinledik.

Berin SOMAY – [email protected] / Fotoğraf: Ertan DEMİRBİLEK

“Sanat, bir insanın kendini en üst düzeyde ifade edebileceği şeydir ve sanatçılar, dünyayı anlamamızı sağlayan yegâne güçlerdir” diyen Art Dubai’nin Artistik Direktörü Pablo del Val, dünya çapındaki galeriler ve uluslararası çağdaş sanat fuarlarından edindiği tecrübesi ve vizyonu ile Dubai’nin dinamik sanat sahnesine birçok yenilik kazandırıyor. İstanbul’u ilk kez ziyaret eden ve Türkiye ile yeni projelerin sinyalini veren Pablo del Val ile St. Regis İstanbul’da bir araya gelerek, Art Dubai’nin yeni edisyonunda ziyaretçileri bekleyen sürprizleri ve Türkiye’de takip ettiği kültür sanat etkinliklerini konuştuk. 


Öncelikle sizi kısaca tanıyabilir miyiz? Sanatsal yolculuğunuz nasıl başladı?
Sanatsal yolculuğum çok doğal bir şekilde başladı. Büyükannem Maria Luisa Catiral, bir sanat tarihçisi olarak hem İspanyol Barok ressam Francisco de Zurbarán’ın eserlerinde uzmanlık sahibiydi hem Prado Museum’da yönetim kurulu üyesiydi hem de usta ressamların eserlerini toplayan bir koleksiyonerdi. İlk sanat derslerimi küçük bir çocukken ondan aldım ve daha o zamanlarda, içimde sanata karşı tutku büyümeye başladı. Sanatla iç içe büyüdüğüm için kendimi ayrıcalıklı hissediyorum ve sanatın, insanı özgür kılan bir ifade biçimi olduğu konusunda eğitildiğim için çok minnettarım.

İstanbul’a yaptığınız ziyaretinizden yola çıkarak, bir Artistik Direktör olarak İstanbul hakkındaki gözlemlerinizi bize aktarır mısınız?
İstanbul beni inanılmaz büyüledi. İstanbul, derinlemesine keşfetmek istediğim ve yeni projeler vasıtasıyla sürekli ilişki içerisinde olmak istediğim bir şehir. 

Son olarak, sizce sanat ulaşılabilir bir şey midir? Sanatın hayatımızdaki rolü nedir?
Evet kesinlikle ulaşılabilir. Yapmanız gereken tek şey, ön yargılarınızı evde bırakmak, düşünmek, gözlemlemek, bakmak ve kendinize doğru soruları sormak. Sanat her şeydir. Sanat, bir insanın kendini en üst düzeyde ifade edebileceği şeydir ve sanatçılar, dünyayı anlamamızı sağlayan yegâne güçlerdir.

PAYLAŞ