ÖĞRETMENLİKTEN FIRST LADY'LİĞE

23.08.2017 12:29:26

Emmanuel Macron, Fransa Devlet Başkanı seçildiğinde beraberinde sadece genç yönetim dinamizmi değil, farklı bir aşk hikayesi de getirdi. Aralarında 24 yaş fark bulunan eşi, Fransa’nın yeni First Lady’si Brigitte Macron, başkanın lisede öğretmeni, başkanlık yarışında da arkasındaki en büyük güçtü.

Elif ÖKSÜZ

Brigitte Trogneux nasıl Brigitte Macron oldu

Fransız Edebiyatı, Latince ve dram dersleri veren, varlıklı bir ailenin kızı Brigitte Trogneux, Emmanuel Macron’la tanıştığında bankacı Andre Luis Auziere ile evli, üç çocuk sahibi bir anneydi. Macron’un sınıfına girmesiyle birlikte, geleneksel olarak tanımladığı hayatından tamamen çıkıp genç aşkının peşinden gitti. Şimdinin First Lady’si, o zamanki öğrencisine Çek yazar Milan Kundera’nın “Jacques and His Master” oyununda başrol verdi. Brigitte Macron’un bir Fransız yayınına söylediği “Ona karşı koymak imkansızdı” sözleri, aşklarının ilerlediği yolu net bir şekilde gözler önüne seriyor. 2006 yılında eşinden boşanan Brigitte Trogneux, bir yıl sonra Macron soyadını aldı.

2015 yılında Emmanuel Macron Maliye Bakanı olduğunda Brigitte Macron’un işini bırakması ve eşiyle Paris’te kalması başkanlık yolunda birlikte attıkları adımların başlangıcıydı. Burada bir süre öğretmenlik yapan Brigitte Macron, daha sonra eşinin başkanlık serüvenine eşlik etmek için işini bıraktı. Şimdinin First Lady’si, eşinin yapacağı konuşmalar konusunda ona yardımcı olmasıyla da biliniyor. Emmanuel Macron, tüm konuşmalarını eşinin önünde prova ederken, Brigitte Macron da eğitmenlik geçmişinden gelen güçle telaffuz, ses yüksekliğinin ayarlanması, doğru kelimelerin seçilmesi gibi konularda hep eşini yönlendirdi. Seçimler sonuçlanmadan önce Emmanuel Macron’un eşini kastederek “Kazanırsam, pardon kazanırsak eşim de orada, yeni rolüyle yanımda olacak” demesi eşinin başkanlık yolundaki katkısını göklere çıkarıyordu adeta. Brigitte Macron’un ise yine seçimlerin sonuçlanmasından önce eşi için “2017’de kazanması lazım çünkü 2022’de tek derdi benim yüzüm olacak” cümlesi, onun yaşıyla ne kadar barışık olduğunu gösteriyor.

Aralarındaki yaş farkı, Brigitte Macron’un Rihanna’yı Élysée Sarayı merdivenlerinde jean pantolonuyla karşılayarak First Lady’liğin stil kodlarını baştan yazması ve Fransa Başkanı olan eşinin arkasındaki gücü ile ileride yapılması olası bir Hollywood filminin sahnelerine belki de şimdiden tanık oluyoruz.

Haberin tamamı bu hafta ALEM'de...

PAYLAŞ