EREN BAKİ İLE TURİZM SEKTÖRÜNDE NORMALLEŞME

27.06.2020 13:09:56

Cobra Yatçılık Yönetici Ortağı Eren Baki ile denizcilik ve yatçılıkta yeni normali konuştuk.

Cobra Yatçılık, 1978’den beri yat kiralama hizmeti veriyor ve 2003’de de kendi tersanenizi kurdunuz. Pandemi süreci her iki iş kolunuzu nasıl etkiledi?

Yabancı müşterilerimiz yat kiralama planlarını genellikle bir önceki yaz sonunda programlamaya başlarlar. 2020 sezonu için gelen talepler ve rezervasyonlar son senelerde en üst seviyedeydi. Bu sezonun rekor bir sene olmasını bekliyorduk. Maalesef koronavirüs salgını yüzünden dünyada ülkeler arası kısıtlanan ve iptal edilen uçuşlar sonucu yabancı misafirlerimiz rezervasyonlarını 2021 yılına erteledi. Bunun neticesinde biz de yerli misafirlerimize yoğunlaştık. Tekne imalatı ve bakımları kısmında, halihazırdaki projeler bir süreliğine duraksadı ancak belirlenen tarihlerde teslim edilmek üzere devam ediyor.

Yat turizminin bu sene çok popüler olması bekleniyor? Sizin düşünceleriniz nedir?

Hepimiz üç ayda yaşadıklarımızdan çok etkilendik. Bizim jenerasyonumuzda hiç yaşanmamış bir dönemi yaşadık. Sanırım bu süreçte insanlar aileleri ile kaliteli zaman geçirmeye ve salgın sonrası güvenli tatil programları yapmaya yoğunlaştı. Doğal olarak izole tatil programları öne çıkmış oldu. Lüks tatil tercih eden insanlar tatil programlarını beş yıldızlı oteller yerine, denize sıfır sitelerdeki villalara veya tekne turlarına yönelttiler. Bazı misafirlerimiz ailecek tekne kiralarken, bazıları ise bu süreçte izole kaldıklarını düşündükleri diğer ailelerle grup olarak tekne tatiline çıkıyorlar.

Teknelerin olmazsa olmazı, görevlilerin hazırladığı lezzetli yiyecekler. Menülerinizde ve hazırlama standartlarınızda nasıl bir değişiklik yaptınız? Pandemi sonrasında teknelerinizi sezona hazırlarken neleri farklı yapıyorsunuz?

Buradaki en büyük değişim hazırlık sürecinde yaşanıyor. Tur öncesi hem tekne hem de alınan kumanyalar insan ve gıdalara zarar vermeyen onaylı dezenfektanlar ile temizlenmekte. Bakanlığımızın yayınladığı genelge ile tur esnasında karadan misafir çağırmak yasak, bu nedenle tekneler tam izole bir ortam haline gelmekte.

Bu sene için rezervasyon gelmeye başladı mı? Sizce turizmde 2019 rakamlarına ne zaman ulaşırız?

Sektörümüzde normalleşme çalışmaları sonucu, ticari yatların çalışmasına 1 Haziran’da izin verildi. Bu tarihten itibaren, misafirlerimizi tercih ettikleri boy ve özellikteki teknelerimizde ağırlamaya başladık. Şu an firmamız doluluk oranı açısından 2019 yılını yakalamış durumda. Bu yıl, 2019 sezonunun rakamlarını geçeceğimizi düşünüyorum.

2020 ve 2021’de, yurt içinde ve yurt dışında hangi destinasyonlar öne çıkacak?

Dünya genelinde zorunlu olmadıkça, Covid-19 aşısı bulunmadan uçak ile seyahat yapılmayacağını düşünenlerdenim. Bu nedenle ülkemizde Ege- Akdeniz sahilleri her zamankinden daha fazla tercih edilecektir. Normalleşme sürecinde, Yunanistan sınır kapıları açıldığında, yakın Yunan adalarının da çok rağbet göreceğini düşünüyorum.

Müşterilerinizin ne tarz davranış değişikliklerinde bulunacağını ön görüyorsunuz?

Buradaki en büyük değişiklik kiralama sürelerinde görülüyor. Özel villa kiralayan müşterilerimiz genelde aylık yerine sezonluğa, haftalık tekne kiralayan müşterilerimiz ise iki üç haftalık, bazen aylık kiralama talebinde bulunmaya başladılar.

PAYLAŞ