REFİK ANADOL'A YAŞAM BOYU BAŞARI ÖDÜLÜ

01.11.2019 13:04:38

Refik Anadol, Rönesans’ın ana vatanı Floransa’da düzenlenen 12. Uluslararası Floransa Bienali’nden Yaşam Boyu Başarı Ödülü ile döndü.

Eray ERKOCA – [email protected]

 

Yeni medya sanatının Türkiye’deki öncü isimlerinden Refik Anadol, Floransa’da “Lorenzo il Magnifico Yaşam Boyu Başarı Ödülü”nün sahibi oldu. Yapay zekanın olanaklarından yararlanarak bilim ve sanat arasındaki çizgiyi muğlaklaştıran, teknolojiyi sanatsal bir deneyim yaratmak için kullanan sanatçı, 27 Ekim’de son bulan 12. Uluslararası Floransa Bienali’nin de onur konuğuydu.

 

 

Leonardo da Vinci’nin ölümünün 500. yıl dönümünde bienal, Rönesans döneminin usta sanatçısının yaratıcı ve bilişsel sürecinin izini sürdü. Rönesans’ın doğduğu yerde hayata geçirilen ve kavramsal çerçevesini Da Vinci’nin sanatçı ve bilim adamı kişiliği üzerine kuran bienalde Anadol, da Vinci’nin sanat ve bilim arasındaki sınırları bulanıklaştıran mirasını teknoloji, bilim ve sanatın kesiştiği noktada yorumlarken, sanatçının “Melting Memories” enstalasyonu; algoritmik kompozisyonlarla değişen formlar aracılığıyla yaşlanma, bilişsel yıpranma ve ölümlülük meselelerini ele aldı. 

 

HABERİN TAMAMI BU HAFTA ALEM'DE.

PAYLAŞ