MISAFIRLIQ'İN YILBAŞI SOFRASI

20.12.2018 12:37:10

Misafirliq’in yaratıcılarından Ceylan Kendir, klasik ve modern öğelerin harmanlandığı bir yılbaşı sofrasında ALEM’i ağırlıyor.

Lara MUTLU - [email protected] / Fotoğraf: Merve AĞAZAT

Misafirliq’i kurmaya ne zaman, nasıl karar verdiniz?
Misafirliq ortağım Tuğçe Erkaya ve benim ihtiyaçlarımızdan doğdu. İkimiz de hem iyi yemek yemeyi hem de davet vermeyi çok seviyoruz. Fakat fark ettik ki, davet verirken ya catering şirketleriyle uzun telefon görüşmeleri sonunda menüye karar verip, yüksek bir ödeme yapmak gerekiyor, ya büyük bir market alışverişi yapıp yemekleri kendimiz evde hazırlamamız, ya da birkaç farklı adresten yemekleri temin ederek bir menü oluşturmak gerekiyor. 2016 yılından beri Misafirliq sayesinde bunca zahmete katlanmadan, internet sitemizden kolaylıkla davetinizin türüne göre hazırlanmış menüyü bulup ödüllü şeflerimizin hazırladığı çok lezzetli yemekleri ulaşılabilir fiyatlara satın alabiliyorsunuz. Size sadece sofranızı kurup misafirlerinizi beklemek kalıyor.

Hangi renkleri, dokuları, çiçekleri bir araya getirdiniz?
Yılbaşı sofram için her zaman çok beğenerek birlikte çalıştığım Flower House’tan destek aldım. Klasik çiçeklerden farklı olması için runner koymak yerine masanın ortasına yosun çim, doğal ağaç kabukları ve kozalaklar koyarak yılbaşı temasını vurguladım. Üzerine konik çam ağaçları, ortasında mum olan kapı simitleri ve kırmızının başrolde olduğu çiçeklerle süsledim. Çam dallarını da yemekleri süslemek için kullandım.

2019’a nerede, nasıl girmeyi planlıyorsunuz?
Bu sene yılbaşında İstanbul’da ailemle olacağım.

PAYLAŞ