CARTIER İLHAMINI MARIA FELIX'TEN ALDI

22.11.2018 09:44:14

Timsah tutkusunu Cartier imzalı mücevherlerle taçlandıran Meksikalı oyuncu María Félix’in 1975 yılında tasarlanan efsane kolyesi yeni bir koleksiyona ilham verdi.

Ayça BARUT TANMAN – [email protected] / Fotoğraf: Getty Images Türkiye

María Félix, Meksika sinemasının altın çağı olarak adlandırılan 1940’lı ve 50’li yılların en önemli yıldızlarından biriydi. Film kariyerinin yanı sıra aşk hayatıyla da gündemdeki yerini koruyan Félix’in ünlü sevgilileri arasında ressam Diego Rivera ve Fransız yazar Jean Cocteau da vardı. Kariyerinin son yıllarında Fransız filmlerinde rol alan María Félix, aynı zamanda bir mücevher tutkunuydu. 1960’lı yıllarda üçüncü eşi İsviçreli iş adamı Alex Berger ile Paris’te yaşayan Félix, Cartier’nin en iyi müşterilerinden biriydi. Lüks mücevher evini sık sık ziyaret eden yıldız, özellikle gösterişli timsah tasarımlara düşkündü. Bu parçalar arasında en çok dikkat çekeni ise 1975 yılında tasarlanan, biri zümrüt diğeri sarı pırlantalarla bezeli birbirine ekli iki timsahtan oluşan kolyesiydi.

Güçlü karakteriyle tanınan María Félix’in Cartier butiğine beslediği yavru timsahları getirdiği ve onlardan esinlenen kolyeyi sipariş verdiği söylense de hikayenin gerçek olup olmadığı bilinmiyor. 2002 yılında 88 yaşındayken hayatını kaybeden Félix’in “Art of Cartier Collection”ın bir parçası olarak birçok sergide yer alan efsane kolyesi yeni bir koleksiyona ilham verdi. María Félix’in kolyesinin yapımında görev alan mücevher ustası, dört parçadan oluşan yeni koleksiyon için de hazır bulundu. Cartier’nin yeni yüksek mücevher koleksiyonunda yer alan kolye 1875, bilezik ise 1019 saat süren işçiliğin eseri. María Félix’e gönderme yapan kolye 46.45 karat büyüklüğünde 14 kabaşon kesim Kolombiya zümrütüyle bezeli. Hareket etmeye hazır bacakları ve zümrüt bakışlarıyla son derece gerçekçi olan timsahın kuyruğuna doğru inen parçalar boyun, bilek, parmak ya da kulakta kullanılabiliyor. Cartier’nin vahşi hayvan geleneğine saygı duruşunda bulunan koleksiyon markanın köklü geçmişinde yolculuğa çıkarırken, iz bırakanlar arasına gireceğinin sinyalini de veriyor.

PAYLAŞ