ZAHA HADID'IN ZAMANSIZ TASARIMLARI

21.06.2018 12:20:55

2016 yılında aramızdan ayrılan Pritzker ödüllü mimar Zaha Hadid, 65 yıllık hayatına 950 proje, 44 ülke ve 400 kişilik bir ekip sığdırdı. Hadid’in vefatından sonra faaliyetlerine ara vermeden devam eden Zaha Hadid Architects’in çatısı altında toplanan ve zamansız tasarımlarıyla Hadid’in çizgisini yansıtan sekiz mobilyayı bir araya getirdik.

Berin SOMAY - [email protected]

Aqua Table
Masa

Aqua Table’ın dikkat çeken likit formu, masanın yüzeyi ile bacakları arasındaki ilişkiyi daha da bulanık bir hale getiriyor. Bacakları oluşturmak üzere dışarı doğru çıkan kabartılar, masanın yüzeyinde girintili bir doku oluşturuyor. Masanın organik ve ergonomik formu, durağan bir görüntüden ziyade ortama hareketlilik katarken, asimetrik yüzey ve akışkan kenarlar çok amaçlı bir kullanım olanağı sağlıyor.

Aria ve Avia Lamps
Lamba

Işığını heykelsi kanatları arasından yumuşak bir şekilde yansıtan Aria lamba, akıcı ve hareketli yapısıyla elegan bir görüntü sunuyor. Aynı seriden olan Avia lamba ise dramatik formu ile tavan ve yer arasında dans ediyormuş gibi bir etki bırakıyor. Her iki lambanın da dalgalı yapısı, farklı açılardan ışık oyunları yaratıyor. 

Liquid Glacial Table
Masa

Likit formlu cam masa, dinamik tasarımı ve yalın geometrisiyle akışkan bir görüntü yaratıyor. Transparan akrilik materyal, masanın likit görünümünü pekiştirirken, aynı zamanda bulunduğu ortama canlı bir hava katıyor. Kullanıcısına ergonomik veya fonksiyonel özellikler vadetmeyen bu sıra dışı tasarım, mekan ile obje arasında hareketli bir köprü kuruyor. 

Seamless Collection
Oturma grubu

‘Established & Sons’ markası için yaratılan Seamless koleksiyonu, kompleks geometriyi ergonomi ile birleştirerek estetik, fonksiyonellik ve teknolojinin sınırlarını zorluyor. Dijital süreçlerden geçen ve inovatif tekniklerle üretilen Seamless koleksiyonuna ait her bir parça, yeni bir mimari ve tasarım dili yaratıyor. Mobilya ve mekan arasındaki geleneksel ilişkiyi sorgulayan tasarımlar, ergonomik yapılarıyla hem bir arada hem de ayrı ayrı kullanılabiliyor. 

Vortexx Chandelier
Avize

2005 yılında Zaha Hadid ve Patrick Schuhmacher tarafından ‘Zumbotel Lighting’ için tasarlanan Vortexx avize, akışkan yapısıyla diğer Hadid tasarımlarındaki gibi bulunduğu ortamda ışık oyunu yaratıyor. Spiral formlu sarmal avize, opak yüzeyi ile ışığı içinden dışarı yansıtırken, gözü yormadan hem dekoratif hem de fonksiyonel bir kullanım imkanı sağlıyor.

Z-Chair 
Sandalye

Z-Chair’ın tasarımı, Zaha Hadid Architecture’ın 30 yıldan fazladır geliştirdiği çağdaş tasarım anlayışını özetlerken, sandalyenin üç boyutlu zigzag yapan hareketi, form ve fonksiyonellik, elegans ve kullanışlılık ile ayrışma ve devamlılık konseptlerini bir araya getiriyor. Lineer bir döngü yaratan tasarım, Hadid’in iki boyutlu kaligrafik eskizlerini yansıtıyor. 

Serac Bench
Bank

Şehir içinde oturmak ve dinlenmek amacıyla tasarlanan heykelsi formdaki bu bank, fonksiyonel ve şık tasarımı ile beklentileri karşılıyor. Katmanlardan meydana gelen Serac Bench, Hadid’in devamlılık hissi veren akışkan yapıdaki tasarımlarının doğasını yansıtıyor. Oldukça dayanıklı ve özel bir malzemeden üretilen bank, dışarıdan sert gözükse de yüzeyi yumuşak ve pürüzsüz.

PAYLAŞ