SABANCI MÜZESİ’NDEN "MIRO" SERGİSİ

28.07.2020 16:42:54

Sakıp Sabancı Müzesi’nin çevrimiçi sergileri, Miro ile devam ediyor.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

⁣Kuşlar, Miró’nun çalışmalarında çokça görülen figürlerdendir. Miró bu figürün, eserlerinde “neredeyse kendisinden bağımsız bir şekilde” ortaya çıktığını söylemişti: “Belki bunun sebebi yoğun uzay sevgim ve kuşların da uzayı akla getirmesidir. Onları bu bakımdan gecenin de önüne koyarım; konumlarını zemine göre ayarlarım. Kuşlar uzaya doğru uçar, bizi yerden alıp yukarılara, yeryüzünün ötesindeki fantezi ve düş dünyasına götürürler.” Başka bir deyişle, Miró’nun sanat yolculuğu boyunca hep yanında olan kuşlar, değişken biçimleriyle yeryüzü ile göksel olanın birlikteliğini simgelerler. ⠀ ⠀ ⠀ ⁣Joan Miró ile yeniden buluşmak için profilimizdeki linke tıklayın!⠀⠀⠀ ⠀⠀⠀ @sabanciholding ‘in katkılarıyla.⠀⠀⠀ ⠀⠀⠀ #SSMheryerde⠀⠀

Sakıp Sabancı Müzesi (@sakipsabancimuzesi)'in paylaştığı bir gönderi ()

Sakıp Sabancı Müzesi, 23 Eylül- 1 Şubat 2015 günleri arasında Sabancı Holding’in sponsorluğunda; Barselona'daki Joan Miró Vakfı, Mallorca’daki aile koleksiyonu Successió Miró ve yine Mallorca’daki Pilar ve Joan Miró Vakfı iş birliğiyle gerçekleştirdiği Joan Miró. Kadınlar, Kuşlar, Yıldızlarsergisini dijital platformlarında sevenleriyle buluşturuyor. Sergi, 20. yüzyılın çok yönlü ve çığır açan Katalan sanatçısı Joan Miró’nun olgunluk dönemine odaklanırken aynı zamanda Miró’nun kadın, kuş ve yıldız temalarına yoğunlaşarak, resim, baskı, heykel ve seramiklerinden oluşan 125 eserini de bir araya getirmişti. 

DigitalSSM arşiv kaynaklarıyla hazırlanan ve SSM web sitesi, sosyal medya hesapları ile YouTube kanalından erişilebilen çevrimiçi sergi Miró’nun sanatındaki sembolik dilinin izini süren bir içerikle hazırlandı. Eser seçkisinde, sanatçının 1956’da taşındığı Mallorca adasında gerçekleştirdiği ve sergiye adını veren temaların doruğa eriştiği örnekler yer alıyor. Dönem metinlerinde, sanatçının söz konusu temaların yanı sıra ay ve merdiven gibi unsurlarla kişisel dağarcığını nasıl geliştirdiği ve bu doğrultuda yeryüzüyle gökyüzü arasında nasıl bir uyum yakalamaya çalıştığı irdeleniyor. Sergi kapsamındaki her esere eşlik eden sesli rehber kayıtlarında, o eserin ait olduğu döneme ve içerdiği unsurlara dair ayrıntılı bilgiler yer alıyor. Ünlü oyuncu Ed Harris’in seslendirdiği Joan Miró: Kaçış Merdiveni adlı belgesel, yaşamı boyunca 20. yüzyılın en sarsıntılı süreçlerine tanıklık etmiş sanatçıyı bu bağlamda ele alarak tarihsel dönüm noktalarının onun sanatının üzerindeki etkisini araştırıyor.

SSM’de gerçekleştirilmiş olan ve yeniden paylaşıma açılan Miró konferans serisi, sanatçının dağarcığını oluşturan semboller ve sanat akımlarıyla ilişkisinin yanı sıra sanatsal mirasına dair konuşmalara yer veriyor. Seriye katılan konuşmacılardan Prof. Dr. Ali Akay, dönemin avangard akımları bağlamında Miró’nun bilimle ilişkisini ve evren, yeryüzü, gökyüzü kavramlarına yaklaşımını konu alırken, sanatçının torunu Joan Punyet Miró da onun eserlerinde ruh ve madde ilişkisini irdeliyor. 

Sergiyle bağlantılı gerçekleştirilen, konservasyon konulu “Sahteler, Hatalı Adlandırmalar ve Bilmeceler” konferansında ise National Gallery’den Dr. Roy Ashak ve Getty Konservasyon Enstitüsü’nden Dr. Tom Lerner yer alıyor. SSM, akademik misyonu doğrultusunda, sanatçının dünyasını izleyiciye daha yakından tanıtmak amacıyla İstanbul Psikanaliz Eğitim, Araştırma ve Geliştirme Derneği (Psike İstanbul) işbirliğiyle de bir konferans gerçekleştirmişti. Psikiyatrist, psikolog ve eğitimcilerin katıldığı “Gizli Bir Dilin Doğuşu” başlıklı bu interaktif etkinlikte, Miró’nun eserlerinin şiirsel dilini anlamada, bir yöntem olarak psikanalizin nasıl kullanılabileceği tartışılıyor.

Çevrimiçi sergide Miró’nun sanatını çocuklara tanıtmaya yönelik çalışmalar da yer alıyor. Sergiyle bağlantılı olarak hazırlanan çocuk kitabı Ben Miró, SSM web sitesinde paylaşıma açıldı. Yine sergi kapsamındaki “Birleştirilmiş Objeler” başlıklı alıştırmada da sanatçının birleştirme heykeller pratiğinden yola çıkarak çocukların etraflarındaki nesnelere farklı bir gözle bakmasını amaçlanıyor.

PAYLAŞ