AMERİKAN KÜLTÜRÜNÜ ŞEKİLLENDİREN MARLENE DIETRICH

24.10.2017 17:03:47

Şimdiye kadar pek çok aktivist, vizyoner, şair, hatta başkanların portrelerine yer veren sergiler düzenleyen Smithsonian’s National Portrait Gallery, Marlene Dietrich’in hayatının farklı yönlerini öne çıkaran bir sergiye ev sahipliği yapıyor.

Elif ÖKSÜZ – [email protected]

Washington’da bulunan Smithsonian’s National Portrait Gallery, efsanevi aktris Marlene Dietrich’in hayatını gözler önüne seren  bir sergiye ev sahipliği yapıyor. “Marlene Dietrich: Dressed For The Image” isimli sergi, Almanya doğumlu Dietrich’e adanmış en geniş kapsamlı ilk sergi olma özelliğine sahip. Aralarında mektuplaşmalar, filmlerden sahneler ve Irving Penn gibi dünya çapında ün yapmış fotoğrafçıların çektiği fotoğrafların yer aldığı sergi, 15 Nisan 2018’e kadar devam ediyor.

930 yılında rol aldığı Morocco, 1932 yapımı Shanghai Express ve 1940 yapımı Seven Sinners  gibi filmlerle androjenliği beyaz perdeye yansıtan isim olarak da sayılan Dietrich, dönemin en büyük Hollywood yıldızlarından biriydi ve sadece yaşam tarzı ve moda anlayışıyla dönemin sert feminizm  kavramlarının sınırlarını zorladı. Hatta bir açıklamasında “Ben imaj için giyiniyorum. Kendim için, halk için, moda için ya da erkekler için değil” diyecek kadar da yaşadığı dönemin ötesinde bir kadındı.

1939 yılında Amerikan vatandaşlığına geçen Marlene Dietrich, 2. Dünya Savaşı esnasında 18 ay boyunca Amerikan askerlerini eğlendirdiği için Özgürlük Madalyası almaya hak kazandı ve anti-Nazi sembolü, moda ikonu, LGBT topluluğunu içinde etkileyici bir figür haline geldi.

imdiye kadar Amerikan kültürünü etkileyen çok yönlü isimleri ağırlayan Smithsonian’s National Portrait Gallery, görsel ve gösteri sanatları aracılığıyla şairlere, başkanlara, vizyonerlere, aktörlere ve aktivistlere ve onların anlattığı Amerikan hikayelerine de galerisi içinde yer verdi. Galerinin tarihçisi ve “Marlene Dietrich: Dressed For The Image” sergisinin küratörü Kate C. Lemay Dietrich için şunları söylüyor: “Dietrich, çok fazla kontrastın bir araya geldiği önemli bir isim. İşine sıkı sıkıya bağlılığı ve disiplin sahibi olmasının yanında, kadın özgürlüklerini savunan bir isim olarak biliniyordu.”

Sergi, 15 Nisan 2018'e kadar devam edecek. 

PAYLAŞ