KÜLTÜR VE TURİZM BAKANI MEHMET NURİ ERSOY ALEM TALKS'TA

05.06.2020 17:12:26

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Türkiye’de turizmin geleceğinden otellerin ne zaman açılacağına kadar pek çok konuda bilgi verdi.

Berna Sağlam Naipoğlu: Korona ile mücadelede en iyi ülkelerden biriyiz. Birçok Avrupa ülkesinden daha başarılıyız. Yabancı turistler bizim ülkemizi tercih eder mi? Bu durum turizm konusunda Türkiye markasını üst seviyeye taşır mı?

Mehmet Nuri Ersoy: Başkalarının hatalarını fırsat olarak görmemek gerekiyor. Bu yaz sıkıntılı bir sezon. Ülkemizin tek başına başarılı olması yetmiyor. Çok aşamalı ve kademeli bir süreç olacak. Yurt dışı hatlarını tekrar trafiğe açmamız gerekiyor. Korona virüsüyle savaşıyorken ekonomi virüsüyle de savaşıyor hale geleceğiz ki başladı bile bu durum. Her şeye rağmen hem sağlık hem hastane altyapısına bakıldığı zaman şu an en iyi ülke Türkiye diyebiliriz. Hastalığın pik yaptığı dönemde çok şükür bizim hastane kapasitemiz %68’e kadar geldi. Hala atıl kapasite vardı ki bu aydan itibaren birçok şehir hastanesi de ilave olarak açılacak. Sağlık sektörü olarak çok kuvvetli başladık virüs ile mücadeleye. Öyle de devam ediyor. İnşallah bunların meyvesini de yavaş yavaş alırız.

B.S.N: Oteller ne zaman açılıyor?

M.N.E: İç pazarda kuvvetli olan markalar Haziran ayı içerisinde yavaş yavaş açılmaya başlar diye düşünüyorum. Biz herhangi bir kapatma kararı vermedik bu süreçte. Hem yurt içi hem yurt dışı seyahatler durduruldu. Şimdi ise artan trafikle yavaş yavaş oteller açılmaya başlayacak.

B.S.N: Otellerin kapasiteleri %50 ile sınırlı mı kalacak? Böyle söylemler dolaşıyor.

M.N.E: Bizim kapasite ile ilgili bir sınırımız yok, sosyal mesafe ile ilgili bir sınırımız var. Fiziki ortamlar olsun, şezlonglar olsun, masalar olsun… Dünya genelinde kabul görmüş sosyal mesafe uzaklığı bir buçuk metre. O bir buçuk metre sosyal mesafe kuralına uyduğunuz takdirde kapasitenin ne olduğu bilim kurulunu ve bizi ilgilendirmiyor açıkçası. Yeter ki sosyal mesafenizi koruyun. Kapasite bizim kriterimiz değildir, bizim kriterimiz sosyal mesafedir.

B.S.N: Uçuşlar nasıl olacak?

M.N.E: Uçuşlar konusu sadece Türkiye tarafından alınacak bir karar değil. Uluslararası uçuş komiteleri tarafından değerlendirilen ortak bir karara varılacaktır. Çok kısa bir süre içerisinde karar verilir. Uçaklarımız ağırlıklı olarak dış hat uçtuğu için uluslararası bir mutabakata varmak gerekiyor. Hep beraber gözlemleyeceğiz.

PAYLAŞ